17/09/2019
Στιφάδο Bulls 18 17 21 17 - 73 -
Sacatemento Kings 18 8 11 23 - 60 -

Το πρώτο ξεμούδιασμα των Στιφάδο Bulls!

Μόνο για ένα δεκάλεπτο οι Sacatemento Kings δυσκόλεψαν τους Στιφάδο Bulls, καθώς η ομάδα του Κυριάκου Κοσμίδη ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια και με το 73-60 ξεκίνησαν με το δεξί το φετινό πρωτάθλημα της Elite League!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Sacatemento Kings να προηγούνται με 13-18, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου, με τους Σιρόγλου και Βαρβατάκο να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα, και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 18-18, χάρη σε 8 πόντους του Πρόκου και τρίποντα των Καττή – Μπασδάνη.

Στην δεύτερη περίοδο οι Στιφάδο Bulls έσφιξαν την άμυνά τους και με την τριπλέτα Λίγγου (6π), Πρόκου (5π) και Jay Jay (4π) να τραβάει το κουπί στην επίθεση, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 35-23. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων από την περιφέρεια ο Σιρόγλου, 35-26, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Τσιρίδης και Βαρβατάκος!

Έχοντας βρει ρυθμό από το δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ταύροι κατάφεραν στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου να ξεφύγουν μέχρι και στο +21, 56-35, αφού οι Jay Jay και Πρόκος έδειχναν ασταμάτητοι με 10 και 9 πόντους, αντίστοιχα. Για το συγκρότημα του Νίκου Σιάννα σε εκείνο το σημείο τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σιρόγλου και Τσιρίδης με 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 56-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Χατζή διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με τον Jay Jay να πετυχαίνει ακόμη 8 πόντους, έφτασε εν τέλει εύκολα στη νίκη με 73-60. Δεν μπόρεσαν οι “Βασιλιάδες” να απειλήσουν τον αντίπαλο κανένα σημείο της περιόδου, παρά τους 8 πόντους του Τσιρίδη και τους 8 του Σιρόγλου! Τελικό αποτέλεσμα στον Κολωνό 73-60 και νίκη για τους Στιφάδο Bulls!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 19/49 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Πήραν 59 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/26 βολές, 15/39 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των Στιφάδο Bulls ο Jay Jay με 24 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 9/16 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Sacatemento Kings ο Σιρόγλου με 23 πόντους, έχοντας 4/8 βολές, 2/3 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 6 λάθη.

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Λίγγος 10, Πρόκος 25 (7), Μπαλαούρας 2, Καττής 5 (1), Μαστρακούλης, Jay Jay 24, Πολυτάρχου, Παγουλάτος, Μπασδάνης 5 (1), Μπάγιας 2

Sacatemento Kings (Σιάννας Ν.): Καραγιαννάκης 3, Τσιρίδης 16 (1), Βαρβατάκος 9, Νικολόπουλος, Μαράντος 4, Κουλούρης 5, Θεοδωρακίδης, Σιρόγλου 23 (5)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Στιφάδο Bulls μέσα στην ρακέτα στον τομέα των ριμπάουντ, στοιχείο που έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του παιχνιδιού!