17/09/2023
Boom Shakalaka 14 7 21 11 - 53 -
Khazad Dooms 7 12 20 12 - 51 -

Το πρώτο ‘’ροζ’’ στα χέρια της Boom Shakalaka!

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός λέει ο θυμόσοφος λαός μας και κάτι ανάλογο θα πρέπει να είχαν στο μυαλό τους άπαντες στο στρατόπεδο της Boom Shakalaka, καθώς στο Seven στην πρεμιέρα της Development2, μετά από ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, έκαμψε την αντίσταση των αξιόμαχων Kazhad Dooms με σκορ 53-51! Οι γηπεδούχοι δε θέλουν να επαναλάβουν τα περσινά λάθη, όπου άργησαν να ξυπνήσουν, με αποτέλεσμα να χάσουν το τρένο που οδηγεί στα playoffs και έχουν βάλει ως πρωταρχικό στόχο την είσοδο τους στα σπουδαία παιχνίδια της άνοιξης! Από την άλλη, οι Kazha πάλεψαν έως το τελευταίο δευτερόλεπτο και αν είχαν περισσότερο καθαρό μυαλό σε όλες τις κρίσιμες τελευταίες στιγμές του αγώνα, θα μπορούσαν να ήταν αυτοί που θα κράταγαν στα χέρια τους το ροζ φύλλο στο τέλος του αγώνα! Πάμε να δούμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτήν τη σπουδαία αναμέτρηση!

Το πρώτο κομμάτι του αγώνα ανήκε στον Φλόκα και την παρέα του, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τον Αλιμπέρτη να ηγείται των προσπαθειών τους, έκλεισαν την περίοδο με σκορ 14-7! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Λυγερός, Ράντος και Τσαντίλας είχαν από 2!

Στη συνέχεια της αναμέτρησης ήρθε η απάντηση των φιλοξενουμένων! Οι Dooms ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, κατέβασαν τον αντίπαλο τους στους 7 πόντους, είδαν τον Ράντο(6π) να πραγματοποιεί εκπληκτικές ‘’one man show’’ ενέργειες και τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να τους βρίσκει στο μείον δύο με σκορ 21-19. Στην αντίπερα όχθη, ο Αλιμπέρτης για ακόμη μια φορά ήταν εξαιρετικός, ενώ στιγμές μαγείας μας χάρισε ο Φλόκας με την απαράμιλλη ικανότητα του στο δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού!

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να δώσουν μια τεράστια μπασκετική μάχη, με το επιμέρους σκορ στο πέρας της προτελευταίας στροφής να είναι το 21-20. Ο Μπούρμπουλας ξύπνησε από το αγωνιστικό λήθαργο  του πρώτου ημιχρόνου με 7 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε ο μέγας Φλόκας με 6! Από την άλλη πλευρά, ο Ράντος(6π) ξεδίπλωσε απλόχερα στο παρκέ του Seven το αστείρευτο ταλέντο του, κάνοντας σαφές ότι θα αποτελέσει ένα από τα βασικότερα γρανάζια των Dooms για την επίτευξη των στόχων τους! Σκορ τρίτου δεκαλέπτου το 42-39!

Το τέταρτο δεκάλεπτο θύμισε εν πολλοίς έναν αγώνα πυγμαχίας με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια! Τελικά, οι γηπεδούχοι στάθηκαν πιο ικανοί, αλλά και πιο τυχεροί στις τελευταίες στιγμές του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος με σκορ 53-51!

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Νίκος Αλιμπέρτης με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Ράντος είχε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο!

Η Boom Shakalaka είχε 16/48 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 6/15 βολές, 44 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 22/55 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 1/13 βολές, 52 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη .

Boom Shakalaka(Μπούρμπουλας): Αγγελάκης, Αλεφαντινός 2, Αλιμπέρτης 15, Λάσκος 3, Μάρκουλης 8, Μπούρμπουλας 14, Φλόκας 8, Χατζηθεοδώρου 3.

Kazhad Dooms(Λυγερός): Γεράκιος 6, Γιούνης, Κοταδήμος 3, Λυγερός 9, Ράντος 21, Σακελλαρίδης 6, Τσαντίλας 6, Χατζηδήμας.

Τι μας άρεσε : Οι εκπληκτικές πάσες που έδωσε ο Φλόκας!