22/11/2019
L' Ovelha Negra 12 7 5 11 - 35 -
Baca Juniors BC 18 7 7 7 - 39 -

Το πρώτο ροζ της Baca!

Την Πέμπτη το βράδυ 21 Νοεμβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, η Baca Juniors με την καθοδήγηση του Κορνήλιου Βέκκου από τον πάγκο, επικράτησε με 35 – 39 της γεμάτης απουσίες L” Ovelha Negra παίρνοντας την πρώτη της νίκη στον πρώτο όμιλο της Development.

Πολύ καλό το ξεκίνημα της Baca στο ματς που έβρισκε λύσεις με Χ. Καρέτσο, Σοφικίτη(4) και Κασφίκη, ενώ η L” Ovelha με Κοκκινέλη, Χρυσανθόπουλο και Γρηγορόπουλο(4) έφερε το ματς στα ίσια 9-9. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και πέτυχαν ακόμα 9 πόντους με Αρβανίτη(5), Σοφικίτη και Δασκαλόπουλο ενώ στην αντίπερα όχθη Χρυσανθόπουλος και Καραγιάννης μείωσαν σε 12 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες ήταν κυρίαρχες και στις δύο ομάδες. O Γρηγορόπουλος(5) τραβούσε το κουπί για τους γηπεδούχους με την βοήθεια του Γενάρη, ενώ οι φιλοξενούμενοι με Αρβανίτη, Σοφικίτη και τρίποντο του Σιαχάμη πήγανε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 19 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η L” Ovelha είχε ακόμα χειρότερη συγκομιδή πετυχαίνοντας μόνο 5 πόντους με Γρηγορόπουλο και Χρυσανθόπουλο, ενώ η Baca που και αυτή ήταν αρκετά άστοχη, με Δασκαλόπουλο, Αρβανίτη, Χ. Καρέτσο και Σοφικίτη διαμόρφωναν το 24 – 32.

Το ξεκίνημα του τέταρτου και τελευταίου δεκάλεπτου βρήκε τους γηπεδούχους να βάζουν δύο γρήγορα καλάθια με Χρυσανθόπουλο και Γενάρη όμως η απάντηση από Χ. Καρέτσο και Σιαχάμη έκανε το σκορ 28 – 37. Η L” Ovelha έκανε την τελευταία της προσπάθεια να γυρίσει το ματς με δίποντο του Γενάρη και 5 συνεχόμενους πόντους του Γρηγορόπουλου, αλλά οι ερυθρόλευκοι με βολές από Χ. Καρέτσο και Κασφίκη κλείδωσαν το ματς και υπέγραψαν το τελικό 35 – 39.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σπύρος Σοφικίτης με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ , 2 κλεψίματα και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Γρηγορόπουλος με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά η L”Ovelha είχε 12 – 49 δίποντα, 3– 21 τρίποντα, 2– 8 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Η Baca είχε 12 -42 δίποντα, 4 – 16 τρίποντα, 3 – 15 βολές, κατέβασε 55 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη.

L”Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Καραγιάννης 2 (3κλ.), Χρυσανθόπουλός 9 (7ρ.), Κοκκινέλης 2(7ρ.), Γενάρης 6(8ρ.), Χαραλαμπακόπουλος( 10 ρ.), Γρηγορόπουλος 16 (7ρ.).

Baca Juniors (Βέκκος): Κασφίκης 3, Αρβανίτης 9, Σοφικίτης 10 (8ρ.), Χ. Καρέτσος 7 (17ρ.), Δασκαλόπουλος 4 (7ρ.), Σιαχάμης 6, Δημητρούλιας (8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η Baca το ήθελε πολύ και το έδειξε από την αρχή του ματς.