12/11/2022
Brooklyn Bets by Amerikanos24 20 8 11 23 - 62 -
Iron Maidan 9 24 12 22 - 67 -

Το πρώτο τους ροζ, οι Maidan!

Το Σάββατο το βράδυ στο Athens Sports Hall παρακολουθήσαμε μια συγκλονιστική αναμέτρηση ανάμεσα στους Brooklyn Bets και τους Iron Maidan, στα πλάισια της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Evolution! Οι Bets ήθελαν να διατηρήσουν το αήττητο στο πρωτάθλημα, ενώ στόχος των "Μαϊντανών" ήταν να σπάσουν επιτέλους το ρόδι στο  θεσμό! Τελικά το συγκρότημα του Κώστα Μαρινάκη, μετά από ένα παιχνίδι διαφήμιση του μπάσκετ, υλοποιήσε το στόχο του, υπέταξε τους καλοκαιρινούς πρωταθλητές και πήρε την πρώτη του νίκη, με σκορ 62-67!

Στο πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο οι Brooklyn Bets φάνηκαν πιο έτοιμοι. Με σεμιναριακή άμυνα και υψηλό επιθετικό τέμπο, τόσο από την περιφέρεια, όσο και μέσα στην ρακέτα, πήραν γοργά - γοργά διψήφια διαφορά! Αγγελόπουλος - Χουσέας - Αγρέβης ήταν ασταμάτητοι σε αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά, φορτώνοντας το αντίπαλο καλάθι με 14 πόντους συνολικά! Οι μικρές επιθετικές βοήθειες του υπόλοιπου ρόστερ έδωσαν αέρα 11 πόντων στην ομάδα. Στην αντίπερα όχθη οι "Πράσινοι" έψαχναν απεγνωσμένα τους ρυθμούς τους. Τα 8 λάθη σε μόλις 10 λεπτά, ήταν χαρακτηριστικό έλλειψης συγκέντρωσης απ' όλη την ομάδα. Μίμης Μακρής - Παληγιάννης και Κόντης, κατάφεραν να σκοράρουν με δυσκολία 9 πόντους! Η πρώτη ανάπαυλα ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει 20-9 υπέρ των Bets!

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου κανείς δεν φανταζόταν αυτό που θα επακολουθούσε. Οι Maidan κλείδωσαν αμυντικά τους αντιπάλους τους, υποχρεώνοντάς τους σε αβίαστα λάθη. Μίμης Μακρής και Μαλτέζος ήταν οι πρωταγωνιστές του δεκαλέπτου και με 14 πόντους σύνολο έφεραν την ομάδα τους σε απόσταση  αναπνοής από τον αντίπαλο. Παληγιάννης και Μάϊνας με ακόμα 10 πόντους, οδήγησαν την ομάδα τους στην ολική ανατροπή, πηγαίνοντας στο ημίχρονο στο +5(28-33). Το συγκρότημα των Bets τα είχε κυριολέκτικα χαμένα και με μοναδικά βιολιά στην επίθεση τους Αγγελόπουλο, Ρούσσο και Αγρέβη, είδε την κυριαρχία του να γκρεμίζεται. Με την πλάτη στο τοίχο πήγαν στ' αποδυτήρια, καθώς βρέθηκαν τελικά να κυνηγάνε στο σκορ!

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης. Αγρέβης, Ρούσσος και Αγγελόπουλος συνέχισαν να οδηγούν από το χέρι τους Bets. Με 11 πόντους σύνολο, έδειξαν σταθερότητα, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το κάτι παραπάνω από το δεκάλεπτο. Στην αντίπερα όχθη οι Maidan έριξαν τους ρυθμούς τους και διαχειριστήκαν την μικρή, αλλά σημαντική διαφορά ασφαλείας που είχαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Οι δύο ψηλοί, Κόντης και Παληγιάννης, ξεχώρισαν σε αυτό το χρονικό σημείο του παιχνιδιού, σκοράροντας 6 από τους 12 πόντους. Μάϊνας και Μαρινάκης έβαλαν επίσης το λιθαράκι τους με ακόμα 6 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τους "Μαϊντανούς" να μην χάνουν το προβάδισμά τους (39-45).

Τελευταία στροφή και χορτάσαμε να βλέπουμε καλάθια! 45 πόντους πέτυχαν συνολικά οι δύο ομάδες σε αυτό το δεκάλεπτο, γεγονός που δείχνει την θέλησή τους για την νική. Ο Αγγελόπουλος από το Brooklyn, έτρεξε πραγματικό μαραθώνιο για να δώσει την νίκη στην ομάδα του, όμως οι 29 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί για να πανηγυρίσει η ομάδα του το ροζ φύλλο. Οι Maidan παρά το γεγονός ότι αποδιοργανώθηκαν στα τελευταία λεπτά, ευτύχισαν να δουν την ψυχραιμία του Μάϊνα από την γραμμή της φιλανθρωπίας και  το ροζ φύλλο αγώνα ήταν γεγονός. Μικρή σύγχυση από τα αδέρφια Μακρή στα τελευταία δευτερόλεπτα, που δεν στοίχισε όμως στην ομάδα! Οι Maidan έσπασαν τελικά το αήττητο των Bets και πήραν σημαντική νίκη ψυχολογίας για την συνέχεια με 62-67!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μάϊνας με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από την άλλη μεριά ξεχώρισε ο Αγγελόπουλος με 29πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι νικητές της αναμέτρησης είχαν 18/26 βολές,14/34 δίποντα και 7/19 τρίποντα,μαζεύοντας και 32 ριμπάουντ.Ακόμη,μοίρασαν 15 ασίστ, έχοντας 9 κλεψίματα στον αγώνα με 18 λάθη.Τέλος πραγματοποίησαν και ένα μπλοκ.Από τον αντίποδα οι ηττημένοι είχαν,11/13 βολές,18/37 δίποντα,5/33 τρίποντα με 37 ριμπάουντ και 16 ασίστ.Τέλος,έκλεψαν 10 φορές την μπάλα,κάνοντας όμως και 12 λάθη, και πραγματοποίησαν επίσης 1 μπλοκ.

Brooklyn Bets(Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 29, Αγρέβης 10, Κουρούμαλης 5, Μαυρογιαννάκης, Μητρόπουλος 2, Μπαμπάτσικος, Ρούσσος 7, Σάλαρης 2, Χουσέας 7.

Iron Maidan (Μαρινάκης): Κόντης 6, Μάϊνας 17, Μακρής Α. 2, Μακρής Δ. 15, Μαλτέζος 6, Μαρινάκης 8, Παληγιάννης 13.

Τι μας άρεσε: Οι μάχες σώμα με σώμα και η ανάγκη για την νίκη και από τις δύο ομάδες