07/06/2023
Leontario BC 29 9 15 19 - 72 -
Valhalla Phantoms 13 13 22 13 - 61 -

Το πρώτο «βήμα» έγινε για το Leontario!

Το προβάδισμα στην σειρά κόντρα στους Valhalla Phantoms κατόρθωσε να πάρει το βράδυ της Τετάρτης 7 Ιουνίου το Leontario που πανηγύρισε τη νίκη με 72-61 και έκανε έτσι το 1-0 στον γύρο των «32» των Playoff της Summer Evolution League. Η ομάδα του Αργύρη Κωνσταντιδέλη κατάφερε να διαχειριστεί πολύ καλά το προβάδισμά της μέχρι το τέλος και έφτασε τελικά σε μία σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι έδειξαν την δυναμική τους στο πρώτο δεκάλεπτο. Από νωρίς πήραν μία μικρή απόσταση με το σκορ στο 12-5, ενώ δεν άργησαν να φέρουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με τον Πλαγιαννάκο να γράφει το 19-9. Ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα…  βρήκε το χέρι του πίσω από τα 6,75 και ανέβασε το σκορ στο 27-11 με δύο σερί δικά του τρίποντα. Έπειτα από το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ έφραφε 29-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Leontario κατάφερε να διατηρήσει μία καλή διαφορά, με τους Βόσικα, Καζαντζιάν και Σκούρα να δίνουν λύσεις επιθετικά. Οι Valhalla Phantoms το πάλεψαν μήπως μειώσουν κάπως, αλλά το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε στο -12 (38-26).

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν πιο δυνατά έπειτα από την ανάπαυλα και με τον Κρινή να δίνει ώθηση με τα καλάθια του, πήραν ψυχολογία και έφεραν το ματς στο δίποντο για το 41-39. Βόσικας και Πλαγιαννάκος έβγαλαν αντίδραση από την πλευρά του Leontario το οποίο κράτησε το προβάδισμα και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το μικρό προβάδισμα των 5 πόντων (53-48).

Γεωργακάς και Νικολάου έφεραν ξανά σε απόσταση «αναπνοής» την ομάδα τους (55-53), αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν τον τρόπο να ανοίξουν την «ψαλίδα» και να φτάσουν στο 62-53 με ένα σερί 7-0. Από εκείνο το σημείο και έπειτα το Leontario είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, με τον Καζαντζιάν να ανεβάζει την διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό, ενώ ο Πλαγιαννάκος έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες των αντιπάλων, με την τρίποντη εκτέλεση που έγραψε το 72-57. Τα τελευταία λεπτά ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα και κάπως έτσι το Leontario έφτασε στη νίκη με 72-61.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Βόσικας με 22 πόντους, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 12 ριμπάουντ συνολικά στο ματς. Από τους Valhalla Phantoms ξεχώρισε ο Θεόδωρος Κρινής με 19 πόντους, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ.

Το Leontario μέτρησε 16/34 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 7/9 βολές, 40 ριμπάουντ, 19 ασίστ, αλλά και 3 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Valhalla Phantoms ολοκλήρωσαν το ματς με 18/43 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 4/12 βολές, 39 ριμπάουντ και 16 ασίστ. Παράλληλα είχαν 10 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Βόσικας 22(12ρ.), Καζαντζιάν 10(1ρ.), Κορωνάκης 2(4ρ.), Κωνσταντιδέλης, Λάππας 6(1ρ.), Πλαγιαννάκος 21(11ρ.), Σκούρας 9(6ρ.), Σπυρόπουλος 2(2ρ.)

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Δρόσος, Κανάκης 2(1ρ.), Κοκόλας 3(4ρ.), Κότσιρας 6(2ρ.), Κούριχ 7(9ρ.), Κρινής 19(8ρ.), Μπουρίτης 2(3ρ.), Νικολάου 11(4ρ.), Γεωργακάς 11(5ρ.), Μπασαδήμας

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο το Leontario διαχειρίστηκε το προβάδισμά του.