02/07/2022
Retro Pacers 17 24 10 17 - 68 -
Reddicolo 16 15 14 19 - 64 -

Το πρώτο βήμα οι Pacers!

Οι Retro Pacers, επικράτησαν με 68-64 του Reddicolo στο Κολωνό και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «16» της κατηγορίας.

Αρκετά καλός ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Οι Retro Pacers, είχαν το προβάδισμα και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 17-16 με τον Βασίλη Κυριαζή να σημειώνει 6 πόντους. Για το Reddicolo, 6 έβαλε ο Ποντικός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Retro Pacers ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους. Με αιχμή του δόρατος τον εξαιρετικό Κυριαζή που έβαλε 8 πόντους, αλλά και τον Κοκκώνη να προσθέτει ακόμα 8, οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 10, 41-31 με το τέλος του ημιχρόνου. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 5 έβαλε ο Νίκος Μακρής.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Reddicolo με τον Ποντικό να κάνει σπουδαία πράγματα στο παρκέ, κατάφερε να μειώσει στους 5, 43-38. Ωστόσο, η ομάδα του Βασίλη Χριστοδουλόπουλου με τους Αναγνωστόπουλο και Κοκκώνη ανέβασε την διαφορά στους 10, 48-38 με την ομάδα του Μακρή να επιστρέφει και με τρίποντο του Μαφίδη να μειώνει στους 6, 51-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Retro Pacers έστω και δύσκολα, διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους και έφτασαν σε μία σημαντική νίκη με 68-64, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «16» του Summer της Development 2 League.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Κοκκώνης με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Λαουρδέκης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Retro Pacers είχαν 25/65 εντός πεδιάς, 7/26 τρίποντα και 11/19 βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη το Reddicolo είχε 22/61 εντός πεδιάς, 8/25 τρίποντα και 12/23 βολές. Πήρε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα, έκανε 10 λάθη και 2 τάπες.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Κοκκώνης 26, Κυριαζής 16, Αναγνωστόπουλος 4, Βαμβακάρης, Μπουρμπόν 4, Ιωαννίδης 8, Καζαφέρης 10, Λιγνός.

Reddicolo (Μακρής): Μακρής 12, Θειακούλης 6, Ποντικός 17, Μαφίδης 6, Λαουρδέκης 6, Φωτεινάκης 5, Τζαφόλιας 2, Κοσιαράς 4, Γεωργακόπουλος 2, Ράδος 4

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του παιχνιδιού!