26/11/2021
Deportivo Faliro 21 20 15 9 - 65 -
Harlems 14 20 13 20 - 67 -

Το «ριφιφί» του αιώνα οι Harlems στον Κολωνό!

Παρόλο που βρέθηκαν πίσω με 17 πόντους, οι Harlems έκαναν επική ανατροπή (ούτε οι ίδιοι ξέρουν το πως, μόνο ο Ρουσιώτης) πήραν την νίκη με 67-65 και ανάγκασαν την Deportivo στην πρώτη της ήττα στην χρονιά. Πλέον ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση και ο όμιλος έχει πάρει… «φωτιά».

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Deportivo μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό. Με μπροστάρη τον Λαέρτη Λοϊζίδη που σημείωσε 11 πόντους, η ομάδα του Μαρινάκη προηγήθηκε με 21-14 με το τέλος της περιόδου. Για τους Harlems, που είχαν μπει πιο νωθρά στο παιχνίδι 6 πόντους σημείωσε ο Δαμίγος ενώ 4 έβαλε ο Μότσιος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες πήγαν περίπατο. Οι δύο ομάδες βρήκαν σκορ και ήταν αρκετά εύστοχες. Αυτό αποτυπώνεται στο υψηλό 20-20 που ήταν το σκορ της περιόδου. Η Deportivo πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 7 πόντους, 41-34. Λοϊζίδης από την μία με 8 πόντους και Μότσιος από την άλλη με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λαέρτης Λοϊζίδης συνέχισε να οργιάζει στο παρκέ και να μας χαρίζει ένα «one man show». Ο έμπειρος φόργουορντ, πρόσθεσε στο ενεργητικό του άλλους 6 πόντους, έφτασε στους 25 και ήταν απολαυστικός στο παρκέ. Η Deportivo, έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο στο συν 9, 56-47. Για την ομάδα του Ρουσιώτη, 5 πόντους έβαλε ο Κάτζιος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Harlems άρχισαν να γίνονται πολύ πιεστικοί στην άμυνα. Έκλεψαν μπάλες, έφυγαν στον αιφνιδιασμό και έβαλαν εύκολα καλάθια. Το παιχνίδι στο τελευταίο 3λεπτο – 4λεπτο ήταν ντέρμπι με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Τελικά, οι Harlems με το μαεστρικό κοουτσάρισμα του Ρουσιώτη έφτασαν στην νίκη με 67-65 και ανέβηκαν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Νίκος Μότσιος με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λαέρτης Λοϊζίδης με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά η Deportivo Faliro είχε 22/62 εντός πεδιάς, 4/25 τρίποντα και 17/23 βολές. Πήρε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα, έκανε 14 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 27/71 εντός πεδιάς, 4/18 τρίποντα και 9/24 βολές. Πήραν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 19 λάθη και 2 τάπες.

Deportivo (Μαρινάκης): Κόφφας, Λοϊζίδης 29, Μαρούσος 5, Μπίμπας 9, Μαρινάκης 5, Σαφράς, Δήμτσος 9, Αναγνώστης 8.

Harlems (Ρουσιώτης): Σκαρμέας 4, Κάντζιος 10, Διαμαντόπουλος 2, Καρράς 3, Ιωσηφίδης 8, Μότσιος 16, Σταυρόπουλος 9, Δαμίγος 15.

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε που είχε το παιχνίδι!