11/02/2023
Intercity BC 18 9 21 14 - 65 -
Flying Circus 18 4 21 6 - 56 -

Το "ροζ" ήρθε δια χειρός Σταματόπουλου και Νικολάου!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό  του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Development, η Intercity ήταν μπροστά καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφερε εν τέλει να πάρει μια άκρως σημαντική νίκη κόντρα στους Flying Circus με σκορ 65-56. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Γιάννης Σταματόπουλος με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σταύρος Αλεξάκης είχε 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ του Athens Sports Hall με σκοπό να δώσουν μια μεγάλη μπασκετική μάχη, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να τις βρίσκει στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 18-18. Ο Σταματόπουλος(6π) σε αυτό διάστημα ευστόχησε σε δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Νικολάου(5π) μέσα από το ζωγραφιστό. Το αντίπαλο δέος αυτών των δύο αποτέλεσε ο εκπληκτικός Αλεξάκης με 8 πόντους στο ενεργητικό του.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Σταματόπουλο και Μπαλαφούτη να ηγούνται των προσπαθειών τους βοήθησαν την ομάδα τους να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με το υπέρ της 27-22. Οι Flying παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, πετυχαίνοντας σε αυτό το δεκάλεπτο μόλις τέσσερις πόντους.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο γήπεδο με στόχο να κρατήσουν αυτή τη μικρή διαφορά και εν τέλει το κατάφεραν, καθώς έκλεισαν τη προτελευταία στροφή με το υπέρ  τους 48-43. Οι Σταματόπουλος(5π) και Μπαλαφούτης(5π), ενώ είχαν ως άξιο συμπαραστάτη τον εξαιρετικό Νικολάου με 4 πόντους στο παλμαρέ του. Οι Flying από τη πλευρά τους πραγματοποίησαν το καλύτερο ποιοτικά δεκάλεπτο τους, με τον Αλεξάκη σε 9:51 λεπτά συμμετοχής να πετυχαίνει 13 πόντους και να μαζεύει 4 ριμπάουντ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η παρέα του Μπαλαφούτη κατάφερε να κρατήσει τα ηνία στο σκορ και με τον Νικολάου(9π) να κάνει ότι θέλει στις πλευρές του παρκέ κατέκτησε μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 65-56.

H Intercity είχε 21/46 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 11/20 βολές, 35 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/38 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 10/29 βολές, 41 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη .

Intercity(Μπαλαφούτης): Σταματόπουλος 21, Σπαής 4, Μπαλαφούτης 10, Σταυρόπουλος 2, Νικολάου 19, Φιλίνης 7, Αντωνίου 2.

Flying Circus(Κάκιας): Σωτηρόπουλος 4, Αλεξάκης 24, Ασημακόπουλος, Κάκιας 17, Πιπιλής 5, Δροσόπουλος 2, Πέτσης 4.

Τι μας άρεσε: Μα φυσικά η εξαιρετική εμφάνιση των Νικολάου και Σταματόπουλου!