04/02/2024
Red Goats 6 14 10 17 - 47 -
Brooklyn Nerds 17 18 16 4 - 55 -

Το «ροζ» ήρθε ξανά στα χέρια των Nerds!

Κάπως έτσι οι Nerds έφτασαν τις 7 νίκες συνολικά (7-10), ενώ οι Red Goats για ακόμα ένα ματς δεν μπόρεσαν να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα και βρέθηκαν στο 0-18.

Οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν ιδιαίτερα καλά και ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό, ενώ Κοντορουχάς, Πατσιμάς και Παπαναστασίου έδωσαν λύσεις πίσω από τα 6,75 για το 6-13. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν στα χέρια τους μια διαφορά 11 πόντων (6-17).

Οι γηπεδούχοι έμειναν κολλημένοι για αρκετή ώρα στους 8 πόντους, κάτι που επέτρεψε στους Nerds να ξεφύγουν στο 8-24. Ο Γιαννουλάκης ήταν αρκετά δραστήριος επιθετικά, ενώ και ο φορτσάτος μπήκε στην εξίσωση με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 13-30. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν μια μικρή αντίδραση με Τσιαντή και Γιακουμή, πλησιάζοντας στο 18-30, αλλα οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με 15 πόντους να τις χωρίζουν (20-35).

Οι Brooklyn Nerds παρέμειναν σταθερά σε καλή απόσταση και μάλιστα στα μέσα της τρίτης περιόδου έφτασαν στο +20(28-48). Ο Γιακουμής μείωσε σε 30-48, αλλά ο Κοντουρουχάς είπε τη τελευταία λέξη στη τρίτη περίοδο και με τρίποντο διαμόρφωσε το 30-51 με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Στη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έριξαν κατά πολύ το ρυθμό τους, αλλά το ματς ήταν είχε φτάσει σε τέτοιο σημείο που δεν μπορούσαν να αγχωθούν. Οι Red Goats βελτίωσαν κάπως τη κατάσταση όσον αφορά τη διαφορά, αλλά δεν έκαναν κάτι παραπάνω. Έτσι η τελευταία κόρνα βρήκε το σκορ στο 47-55.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευστάθιος Φορτσάτος με 9 πόντους, 6 ασίστ και 19 ριμπάουντ. Από τους Red Goats ξεχώρισε ο Μανώλης Γιακουμής με 12 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ.

Οι Red Goats μέτρησαν 12/44 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 8/10 βολές, 41 ριμπάουντ, αλλά και 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη και 5 μπλοκ. Οι Brooklyn Nerds είχαν 18/59 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 4/10 βολές, 57 ριμπάουντ, 21 ασίστ, όπως και 6 κλέψιματα, 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Red Goats (Γιακουμής): Γιακουμής 12(21ρ.), Γκολιανόπουλος 2(4ρ.), Μπουλιαρίτης 17(3ρ.), Νίκου 3(3ρ.), Πέτσας 5(4ρ.), Τσιαντής 8(6ρ.)

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης 16(13ρ.), Καραδάκης 1(4ρ.), Κοντορουχάς 6(1ρ.), Κόσσυβας 6(3ρ.), Λιατόπουλος, Παπαναστασίου 10(1ρ.), Πατσιμάς 5(5ρ.), Φορτσάτος 9(19ρ.), Χωριανόπουλος 2(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο έλεγξαν το ματς οι Brooklyn Nerds.