01/10/2019
Φα.Πα. 15 13 15 9 - 52 -
Remal Madrid 12 14 12 12 - 50 -

Το ροζ στη φαρμακευτική!

Και το πρωτάθλημα ξεκίνησε. Το BPL άρχισε για τη δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στην Πάτρα με την ΦΑ.ΠΑ. να ανοίγει την παράσταση ενάντια στη Remal Madrid. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό σε γενικές γραμμές, με τις δύο ομάδες να παίζουν με πολύ πάθος και μαχητικότητα. Το σκορ έδειξε 52-50 στο τέλος της ημέρας με την ΦΑ.ΠΑ να παίρνει την παρθενική της νίκη στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλισε ιδιαίτερα νευρικά και για τις δύο ομάδες. Οι παίχτες ήταν σχετικά κρύοι και χρειάστηκαν λίγο χρόνο για να προσαρμοστούν στην συνθήκες του παιχνιδιού. 8 πόντους είχε ο Μαυρόγιαννης για την γηπεδούχο ομάδα ενώ ο captain Γεράνιος έβαλε ένα πολύ ωραίο τρίποντο. Για την Remal από 2 καλάθια είχαν οι Καπαρδέλης Σταύρος και Κέπενος. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 15-12 υπέρ της ΦΑ.ΠΑ.

Το τοπίο ήταν παρόμοιο στην δεύτερη περίοδο με μόνη εξαίρεση τις πιο σκληρές άμυνες. Οι ομάδες βλέποντας ότι επιθετικά δεν πηγαίναν όπως θα ήθελαν, έδωσαν προτεραιότητα στην άμυνα και αυτό φάνηκε. Τα κλεψίματα είχαν κύριο ρόλο στα 10 αυτά λεπτά, με τους παίχτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να δείχνει 28-25 υπέρ των «φαρμακοποιών».

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε καλύτερα. Οι άμυνες άνοιξαν και οι αιφνιδιασμοί είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο. Αυτό βέβαια ευνόησε τους γηπεδούχους που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την νεότητα και την αθλητικότητα τους, χτίζοντας έτσι μια διαφορά 6 πόντων. 5 πόντους είχε ο Σ. Καπαρδέλης που επιθετικά δεν είχε καμία βοήθεια.

6 πόντοι ήταν αυτοί που χώριζαν τις δύο νεοσύστατες ομάδες, με αποτέλεσμα όλα να κρίνονταν στην τέταρτη περίοδο. Το ματς κύλαγε και οι «μαδριλένιοι» δεν μπορούσαν να μειώσουν όσο έπρεπε. Η ΦΑ.ΠΑ. έβγαλε κάποιες κρίσιμες άμυνες και πήρε μια αγχωτική πρώτη νίκη με διαφορά ενός καλαθιού (52-50)!

Mvp του παιχνιδιού ήταν ο Λεωνίδας Γεράνιος με 16 πόντους έχοντας 3/6 δίποντα (50%), 3/12 τρίποντα (25%), 1/2 βολές (50%), 6 ριμπάουντ (2-4), 5 ασσίστ, 7 κλεψίματα και 2 λάθη σε 26:10 λεπτά συμμετοχής. Για την Remal ξεχώρισε ο Στάυρος Καπαρδέλης με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ (2-9) έχοντας 5/11 δίποντα (45,5%), 1/1 τρίποντα (100%), 0/2 βολές (0%), 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 29:16 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο οι ΦΑ.ΠΑ. είχε 16/50 δίποντα (32%), 5/25 τρίποντα (20%), 5/15 βολές (33,3%), 43 ριμπάουντ (17-26), 12 ασσίστ, 18 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 16 λάθη. Η Remal Madrid είχε 15/42 δίποντα (35,7%), 3/17 τρίποντα (17,6%), 11/22 βολές (50%), 46 ριμπάουντ (15-31), 8 ασσίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 21 λάθη.

ΦΑ.ΠΑ. (Γεράνιος): Βαρίτης, Σπανός 8, Λιούγκας 2 (10 ριμπ.), Προβίδας 6, Μαυρόγιαννης 9, Γεράνιος 16, Βασιλειάδης 4 (8 ριμπ.), Γκοτσόπουλος 4, Κόκκινος 1, Χύτας 4, Στασινόπουλος.

Παύλου, Καρέλας 4 (8 ριμπ.), Δημόπουλος 2, Ανδρικόπουλος, Διαμαντόπουλος, Κοτσαίτης, Κολοκυθάς 3, Καπαρδέλης Σ. 17 (11 ριμπ.), Καπαρδέλης Α., Λανδρίτσης 14, Κέπενος 10.

Τι μας άρεσε: Οι δύο νέες ομάδες έδωσαν ένα πολύ καλό πρώτο δείγμα, απόδειξη ότι το επίπεδο φέτος έχει ανεβεί κατακόρυφα!