19/11/2023
Φιορετσίνα 8 22 16 11 - 57 -
Μία + Μία 13 18 13 23 - 67 -

Το ροζ στο τέλος κατέληξε στους «ροζ»!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Μία+Μία που το βράδυ της Κυριακής 19 Νοεμβρίου επικράτησε της Φιορετσίνα με 57-67. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο μπόρεσαν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά και τη νίκη στο φινάλε (4-5). Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τη Φιορετσίνα, οι οποία μετράει πλέον 4 νίκες και 4 ήττες στην Development League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα δεν έφτασε και σε πολύ υψηλά επίπεδα. Ο Ξενικάκης έδειξε ορεξάτος από τις πρώτες στιγμές του παιχνιδιού και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-7. Ο Κολυπέρας συνέβαλε και αυτός επιθετικά για την ομάδα του και έτσι η Μία+Μία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 8-13.

Μακρυγιάννης και Αθανασόπουλος πήραν τα «όπλα» τους πίσω από τα 6,75 και η Φιορετσίνα έφερε «τούμπα» το ματς για το 16-13. Σκορ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου βρήκαν όμως και οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι πήραν ξανά το προβάδισμα με 19-23. Ο Φιλιππίδης έφτιαξε και ένα μικρό +4(23-27), αλλά μόλις ένα πόντος χώριζε τις δύο ομάδες στο φινάλε της δεύτερης περιόδου, όταν το σκορ έγραφε 30-31.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Μακρυγιάννης συνέχισε να είναι το ίδιο δραστήριος για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν συνεχώς απαντήσεις με Θεοφίλη και Κολυπέρα. Μετά το πέρας της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν στα χέρια τους ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (46-44).

Η Μία+Μία μπήκε αποφασισμένη στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα 0-9 το σκορ έφτασε στο 46-53. Έπρεπε να περάσουν κάτι παραπάνω από 4 λεπτά ώστε η Φιορετσίνα να βρει το πρώτο της καλάθι στο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν την απόσταση στους 10 πόντους (55-65) σε ένα καθοριστικό σημείο του ματς. Η Μία+Μία είχε πλέον το παιχνίδι υπό τον έλεγχό της και αυτό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη νίκη με 57-67.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Ξενικάκης με 15 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 16 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από την Φιορετσίνα ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μακρυγιάννης με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Η Φιορετσίνα μέτρησε 17/38 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 5/12 βολές, 29 ριμπάουντ, 11 ασίστ, όπως και 10 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ. Η Μία+Μία τελείωσε το ματς με 23/52 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 6/26 βολές, 47 ριμπάουντ και 21 ασίστ. Επίσης είχε 8 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Μακρυγιάννης 14(3ρ.), Σιώλος 4(3ρ.), Στασινόπουλος 2(1ρ.), Χαρικιόπουλος 12(2ρ.), Μακρίδης 8(11ρ.), Αθανασόπουλος 11(4ρ.), Λεωνάκης 2(3ρ.), Παπαγιάννης 4(2ρ.)

Μία+Μία (Μοναστηριώτης): Θεοφίλης 4(11ρ.), Λαγός 2(1ρ.), Φιλιππίδης 6(2ρ.), Βογιατζής 6, Ξενικάκης 15(16ρ.), Κολυπέρας 12(7ρ.), Μαυράκης 11(3ρ.), Μοναστηριώτης 11(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο της Μία+Μία.