04/02/2023
Saint Pauli 12 16 21 18 - 67 -
Φιορετσίνα 11 15 9 11 - 46 -

Το σερί έδωσε τη νίκη στους Saint Pauli!

Μια ολιγόλεπτη ολιγωρία, ένα σερί 10-0 και μετά πήραν όλα το δρόμο τους. Η Saint Pauli πήρε τη νίκη με 67-46 επί της Φιορετσίνα και συνέχισε νικηφόρα την καλή της φετινή πορεία!

Ο Λεμονίδης ήθελε από τα πρώτα λεπτά να δείξει το επιθετικό του ταλέντο, σκόραρε, ήταν σε όλες τις φάσεις και έβαλε την... υπογραφή του στο προβάδισμα της Saint Pauli, με τον Παπαγιάννη και τον all around Μαλακό να το φέρνουν στα... ίσα του στη συνέχεια, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 12-11 για Pauli!

Ο Χατζηδάκης ταίριαξε τέλεια με την υπόλοιπη περιφέρεια της Saint Pauli, έφερε διάθεση και φρεσκάδα και ήταν η απάντηση στον επιθετικό οίστρο του Αθανασόπουλου, με τη δεύτερη περίοδο να κλείνει στο 28-26 και το παιχνίδι να φαίνεται πως έχει πολύ.. ψωμάκι ακόμα!

Ποιότητα από Saint Pauli, με Λεμονίδη και Στεργιόπουλο να βάζουν όμορφα καλάθια ο ένας και 2 τρίποντα ο άλλος, με αποτέλεσμα η Pauli να... ξεκολλάει από την ανάσα της Φιορετσίνα και να κλείνει την τρίτη περίοδο με το υπέρ της 49-35, έπειτα από ένα σερί 10-0 στο τέλος της περιόδου.

Αυτό το ψυχολογικό... boost ήταν ίσως και το κλειδί για την τελική έκβαση του αγώνα, με τον πίνακα να γράφει στο τέλος το 67-46 για την Pauli, η οποία έκανε ένα μεστό παιχνίδι και πήρε τη νίκη!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κυριάκος ο Χατζηδάκης με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 λάθη. Από Φιορετσίνα ξεχώρισε ο Νίκος ο Μαλακός με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/38 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 10/13 βολές, 41 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/42 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 7/16 βολές, 32 ριμπάουντ,11 ασίστ, 8 κλεψίματα και 8 λάθη.

Saint Pauli (Πιτένης): Λεμονίδης 16, Πιτένης 4, Παναγόπουλος 6, Παντελής 5, Καραμούλας 8, Τζοβάρας, Χατζηδάκης 22, Στεργιόπουλος 6.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Ξυλογιαννόπουλος Β, Αθανασόπουλος 9, Στασινόπουλος 8, Παπαγιάννης 6, Μαλακός 14, Ξυλογιαννόπουλος Κ. 7, Μαγκούτης, Μητσόπουλος 2, Χαρικιόπουλος.

Τί μας άρεσε: Το παιχνίδι είχε ενέργεια και πάθος!