27/10/2023
Friends 15 18 13 12 - 58 -
Melisses BC 13 5 5 12 - 35 -

Και το σερί καλά κρατεί!

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί τους έδωσαν οι Friends που το βράδυ της Παρασκευής 27 Οκτωβρίου νίκησαν και τις Melisses με 58-35. Οι Friends έχουν αφήσει πίσω τους την ήττα της πρεμιέρας και από τότε μόνο χαίρονται, καθώς μετρούν 5 σερί νίκες (5-1). Οι Melisses από την μεριά τους δεν βρίσκονται σε καλό «φεγγάρι» και αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη ήττα τους και 5η συνολικά στη σεζόν (2-5).

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές «χέρια», μέχρι ο Λιάπης να δώσει τελικά το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 11-10. Από το σημείο εκείνο και έπειτα οι Friends κράτησαν τα ήνια μέχρι το φινάλε. Ο Χρυσοσπάθης ήταν πολύ αποτελεσματικός κοντά στο καλάθι και ανέβασε το σκορ στο 15-10, ενώ ο Νικόλαος Δούκας έγραψε το 15-13, με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Melisses μπλόκαραν επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να πάρουν απόσταση. Χρυσοσπάθης, Τοκατλίδης και Σακελλαρίδης όποτε βρήκαν ευκαιρία «χτύπησαν» την αντίπαλη άμυνα και με επιμέρους σκορ 14-2 έφτασαν στο 29-15. Ο Γαρυφαλάκης ήταν εκείνος που έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί για το 29-18, ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 33-18.

Οι Friends δεν άργησαν να φτάσουν την διαφορά στους 20 πόντους (38-18), δείχνοντας να μην αντιμετωπίζουν καμία δυσκολία και στο τρίτο δεκάλεπτο. Από την άλλη πλευρά, Νίκος και Χριστόφορος Δούκας ήταν οι μόνοι που έκαναν αισθητή την παρουσία τους, με τους φιλοξενούμενους για ακόμα ένα δεκάλεπτο να σκοράρουν μόλις 5 πόντους! Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους Friends στο +23(46-23).

Η κυριαρχία των Friends συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο Χρυσοσπάθης και Σακελλαρίδης εξακολουθούσαν να κάνουν καλά τη δουλειά τους, με το σκορ να φτάνει στο 52-29. Πλέον άπαντες στο γήπεδο γνώριζαν πως δεν μπορούσε να αλλάξει τίποτα όσον αφορά το νικητή και τα τελευταία λεπτά πέρασαν σε χαμηλό τέμπο. Έτσι φτάσαμε στο φινάλε που βρήκε τους Friends να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 58-35.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Σακελλαρίδης με 17 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 22 ριμπάουντ. Από τις Melisses ξεχώρισε ο Νικόλαος Δούκας με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Friends είχαν 24/49 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 4/8 βολές, 55 ριμπάουντ, όπως και 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 14 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Melisses μέτρησαν 9/42 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 2/4 βολές, 29 ριμπάουντ, αλλά και 13 ασίστ, 3 κλεψίματα και 13 λάθη.

Friends (Ποντίκης): Θεοχάρης, Τοκατλίδης 10(8ρ.), Λιάπης 13(6ρ.), Σακελλαρίδης 17(22ρ.), Χρυσοσπάθης 18(10ρ.), Τσαλαβούτας, Ποντίκης

Melisses (Μπουγιούκος): Δούκας Ν. 9(7ρ.), Κοντοπάνος, Μπουγιούκος 3(5ρ.), Γανωτάκης, Γαρυφαλάκης 11(4ρ.), Δούκας Χ. 10(3ρ.), Πάτσης 2(2ρ.), Περδικάρης

Τι μας άρεσε: Η καλή εμφάνιση των Σακελλαρίδη και Χρυσοσπάθη.