10/01/2020
Pink Flamingos 6 8 12 14 - 40 -
Elitήριοι by pinguin.gr 7 11 19 16 - 53 -

Το ‘σπασαν το ρόδι οι Elitήριοι!

Την πρώτη τους νίκη στον τέταρτο όμιλο της Master League πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Elitήριοι, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής επικράτησαν της πεντάδας των Pink Flamingos με 40-53!

Με τρίποντο του Λαγωνικάκου, δίποντο του Κωνσταντινάκου και 1/2 βολές του Πατωνίδη, οι Elitήριοι προηγούνταν με 0-6 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Κορρέ και 2 του Γκαλά, μείωσαν στον πόντο, 6-7!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 14-18, χάρη σε 4 νέους πόντους του Λαγωνικάκου και βοήθειες των Τσόκα, Κωνσταντινάκου και Ξενόφου. Τους Pink Flamingos κράτησαν κοντά στο σκορ πριν την ανάπαυλα οι Κορρές και Ζαχαρόπουλος με 3 πόντους έκαστος, ενώ 2 πρόσθεσε ο Παπαχρυσοστόμου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Elitήριοι πάτησαν γκάζι και με 5 νέους πόντους του Κωνσταντινάκου, 5 του Ξενόφου και 4 του Καρδάση, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +11, 26-37. Το δίδυμο Γκαλά – Ζαχαροπούλου προσπάθησε να διατηρήσει ζωντανούς τους ροζ σε εκείνο το κομμάτι της αναμέτρησης με 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 26-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η αρμάδα του Κωνσταντινάκου διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι και με τους Ξενόφο – Τσόκα να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν στην νίκη με 40-53. Για τα Φλαμίνγκος στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Γκαλάς – Ζαχαρόπουλος με 6 πόντους έκαστος, ενώ 2 πρόσθεσε ο Κορρές.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/13 βολές, 16/51 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 8/16 βολές, 18/45 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Pink Flamingos ο Κορρές με 9 πόντους, έχοντας 3/14 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Elitήριων ο Τσόκας με 8 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Γκαλάς 14, Λαμπρινός 2, Ζαχαρόπουλος 12, Παπαχρυσοστόμου 4, Κορρές 10 (1)

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Λαγωνικάκος 7 (1), Λόζος 3, Ξενόφος 13 (1), Πατωνίδης 8, Τσόκας 8, Καρδάσης 4, Κωνσταντινάκος 10 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ ωραίο κλίμα του αγώνα, θυμίζοντας αρκετά φιλική συνάντηση!