29/06/2023
Μίνωες 13 20 13 17 - 63 -
Pressof BC 11 19 11 13 - 54 -

Το ταξίδι συνεχίζεται για τους Μίνωες!

Το τελευταίο εισιτήριο για τα προημιτελικά της Summer Evolution League πήραν χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall οι Μίνωες, καθώς κέρδισαν την Pressof με 63-54 στο τρίτο παιχνίδι της σειράς!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Pressof στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Τσορτού και 4 του Γκέου, προηγήθηκε με 0-9 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 5 πόντους του Αλτσαντζή και 4 του Παπαστάμου, προσπέρασαν με 13-11!

Στην δεύτερη περίοδο οι Μίνωες δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, βρέθηκαν μέχρι και στο +7, 29-22, και τελικά με τους Γκατζιά και Αλτσαντζή να σκοράρουν από 7 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 33-30. Τους φιλοξενούμενους κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο ο Νίνος με τους 10 πόντους που πέτυχε, 4 είχε ο Γκέος και ένα τρίποντο έβαλε ο Κοροπούλης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αλτσαντζής ήταν ασταμάτητος και με 11 συνεχόμενους δικούς του πόντους, έβαλε την παρέα του Παπαστάμου στο +10, 46-36, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Μπαλάσκα ήταν να μειώσει στους 5, 46-41, με τον Κοροπούλη να ευστοχεί από την περιφέρεια και τον Παπαθανασίου από τα 6 μέτρα. Σκορ τρίτης περιόδου 46-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μίνωες διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Βλάχο, Αλτσαντζή και Γκατζιά, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 63-54. Για την Pressof στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Παραράς, Βρεττός, Τσορτός και Γκέος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 16/45 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/4 βολές, 21/43 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp για τους Μίνωες ο Αλτσαντζής με 28 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 6/13 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Pressof ο Νίνος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη.

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλτσαντζής 28 (5), Αλεξόπουλος Α., Βλάχος 11 (2), Γαλίτης 5, Γκατζιάς 11 (1), Αλεξόπουλος Ν. 4, Παπαστάμος 4

Pressof (Μπαλάσκας): Νίνος 10, Βρεττός 3 (1), Γκέος 10, Κοντάκος 2, Κοροπούλης 8 (2), Παπαθανασίου 2, Παραράς 10, Τσορτός 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το show του Αλτσαντζή!