02/12/2023
Fast Break 26 14 15 26 - 81 -
Kavlanta Hawks 11 12 16 14 - 53 -

Το τέλειωσαν από νωρίς, οι Fast Break!

Οι Fast Break ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, γύρισαν υπέροχα την μπάλα και μπήκαν για τα καλά σε θέση οδηγού. Νιωτάκης με 7, Αρβανιτέλης με 5 και Ηλιάδης – Μπουλαξής με 4 πόντους αντίστοιχα ήταν τα πρώτα βιολιά στην επίθεση των γηπεδούχων, με την μοναδική πεντάδα των Kavlanta που έτρωγε εύκολους πόντους, να βρίσκει λύσεις με Πέτσα, Κολυβά και Βιδάλη να βάζουν από 3 πόντους.

Οι Kavlanta είχαν ένα πολύ καλό διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου με κορυφαίο τον Πέτσα με 6 πόντους πλησίασαν σε 30 – 20, με τους Break στη συνέχεια να βάζουν και πάλι τα πράγματα στη θέση τους με δύο βόμβες του Μπουλαξή και 4 συνεχόμενους του Αρβανιτέλλη , για το 40 – 23 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Break έκαναν δυναμικό ξεκίνημα και στην τρίτη περίοδο και με 4 πόντους του Αρβανιτέλη, τρίποντο του Κοσσένα και καλάθι του Τσάφου, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 24. Στη συνέχεια οι Hawks ανέβασαν την απόδοσή τους, έβγαλαν αντίδραση δια χειρός Τζώρτζη – Βιδάλη με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα μαζεύοντας το σκορ, για να έρθει ο Μπουλαξής με δύο ακόμα τρίποντα να διαμορφώσει το 55 – 39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο που ήταν τυπικής διαδικασίας, οι ομάδες έπαιξαν εντελώς ελεύθερο μπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι μην έχοντας να χάσουν κάτι πήγαιναν σε γρήγορες επιθέσεις και πήραν σκορ από Τζώρτζη(6) και Βιδάλη(6), με τον Μητρέλο να παίρνει την μπαγκέτα για τους γηπεδούχους με 11 πόντους και τον Τσάφο να βάζει δύο τρίποντα, για το τελικό 81 – 53.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μητρέλος με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Τζώρτζης με 18 πόντους, 20 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Break είχαν 23/42 τρίποντα, 11/41 τρίποντα, 2/7 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 3 λάθη.

Οι Kavlanta είχαν 17/58 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 7/15 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Fast Break(Μπουλαξής): Αρβανιτέλης 15, Ηλιάδης 4, Κοσσένας 8, Μητρέλλος 18(11ρ.), Μπουλαξής 19, Νιωτάκης 7(10ρ.), Περδίκης, Τσάφος 8, Ωραιόπουλος 2.

Kavlanta Hawks(Κολυβάς): Ασημακόπουλος 1, Βιδάλης 18, Κολυβάς 5, Πέτσας 11(19ρ.), Τζώρτζης 18(20ρ.).

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα των νικητών από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.