20/04/2024
Sacramento Drinks 3 8 10 14 - 35 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 12 14 20 15 - 61 -

Το τέλειωσαν από νωρίς οι Γαλάτες!

Οι Γαλάτες πήραν τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο λεπτό και με τη δύναμη να βρίσκεται μέσα στο ζωγραφιστό με 5 πόντους του Δούστου και 4 του Ανδρικόπουλου, πήραν προβάδισμα. Οι Drinks ήταν πολύ άστοχοι στην επίθεση και δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν, με τον Γιαννόπουλο να βάζει το μοναδικό καλάθι και ο Λαδάς με τρίποντο στην εκπνοή διαμόρφωσε το 3 – 12.

Οι Γαλάτες συνέχιζαν να πατούν καλύτερα στην δεύτερη περίοδο, είχαν πολυφωνία στο σκοράρισμα και με τον Μπετχαβά να ξεχωρίζει με δύο τρίποντα, έστειλαν τη διαφορά στο + 15 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους επιθετικά με καλύτερο τον Λαϊνά με 4 πόντους, αλλά δεν βρήκαν αντίδοτο στην άμυνα,με το σκορ μοιραία να ανοίγει εις βάρος τους(11-26).

Δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού στην τρίτη περίοδο,με τους γηπεδούχους να παλεύουν αλλά μην μπορούν να πλησιάσουν, έχοντας καλύτερο τον Χ.Τσιλιβάκο με 4 πόντους και τους Γαλάτες που ανέβαζαν σταδιακά την απόδοση τους να στέλνουν τη διαφορά στο + 25. Λαδάς με 7, Δούστος με 6 και Φώτου με 5 πόντους αντίστοιχα οι κορυφαίοι για τους προπορευόμενους.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην τελευταία περίοδο, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και οι Γαλάτες πανηγύρισαν μία πολύ εύκολη νίκη με 35 – 61. Σταυρόπουλος(5) και Α.Τσιλιβάκος πάλεψαν περισσότερο για τους τυπικά γηπεδούχους, με τους Γαλάτες να έχουν την ευτυχία να βλέπουν εφτά διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι!

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Δούστος με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Λαινάς με 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Sacramento Drinks(Τσιλιβάκος): Αναστασίου 4(9ρ.), Γιαννόπουλος 4, Λαινάς 6, Μηλίτσης 2, Σταυρόπουλος 7, Α. Τσιλιβάκος 3, Χ. Τσιλιβάκος 9(10ρ.)

Ανυπότακτοι Γαλάτες(Ανδρικόπουλος): Ανδρικόπουλος 8(10ρ.), Γαλάνης 3, Δούστος 15(14ρ.), Καζανάς (12 ρ.), Καλούλλη 4, Λαδάς 12(9ρ.), Μπετχαβάς 8, Ντεγιάννης 4, Φώτου 7.

Τι μας άρεσε: Η συνοχή και η ομοιογένεια που βγάζουν οι Ανυπότακτοι Γαλάτες στο παιχνίδι τους.