03/11/2021
Peristeri Wardogs 14 18 16 7 - 55 -
Beer Team 11 4 22 14 - 51 -

Το τέλειωσαν από νωρίς οι Peristeri Wardogs!

Το βράδυ της Τρίτης 2, Νοεμβρίου, σε ένα ματς που έδειχνε ντέρμπι πριν ξεκινήσει, οι Wardogs με ένα εκκωφαντικό 18 – 0 σερί στο δεύτερο δεκάλεπτο, άνοιξαν την διαφορά και παρά την πίεση της Beer Team επικράτησαν με 55 – 51.

Οι Wardogs είχαν ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Παντελάκη(7) να ηγείται στην επίθεση και να έχει βοήθειες από Κ.Καρακατσάνη, Σοφό, ενώ για την Beer Team ,μείωναν κυρίως Θεοδοσόπουλος με 4 και Ξυγκάκης με τρίποντο.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στην δεύτερη περίοδο!!Με τον Κουλούρη κυρίαρχο στον αέρα , 7 πόντους του Χρόνη, τρίποντο του Θ. Καρακατσάνη και καλάθια από Σοφό, Παντελάκη και Καραλή ξέφυγαν 32 – 11! Η Beer Team , βρήκε σκορ μετά από εννιά ολόκληρα λεπτά με Α.Μαυράκη, Κρεκούκη, μειώνοντας στην λήξη του ημιχρόνου 32 – 15.

Η Beer Team ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο σκοράροντας παραπάνω πόντους από οτι είχε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ξυγκάκης ξεκίνησε την αντεπίθεση με καλάθι και φοβερή ασίστ για να πάρουν την μπαγκέτα οι Φίκαρης(4), Θεοδοσόπουλος(5), Μαυράκης και Καταγάς με τρίποντα. Για τους Περιστεριώτες το προβάδισμα κρατούσαν Χρόνης με δύο τρίποντα, Παντελάκης με 6 πόντους και Καραλής με 4(48-37).

Οι Wardogs μπήκαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο με σερί 7 – 0 από Παντελάκη, Καραλή και Κουλούρη(55-37) και στην συνέχεια έσβησαν τις μηχανές. Η Beer Team έτρεξε δικό της 0 – 14 χωρίς όμως να πάρει το ροζ φύλλο. O Μ.Μαυράκης έβαλε 7 πόντους κι από κοντά ο Θεοδοσόπουλος με 3 , διαμόρφωσαν το τελικό 55-51.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Παντελάκης με 18 πόντους, 23 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Μαυράκης με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Wardogs είχαν 16 / 34 δίποντα, 5 / 33 τρίποντα, 8 / 15 βολές, κατέβασαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη. Η Beer Team είχε 17 / 53 δίποντα, 4 / 24 τρίποντα, 5 / 12 βολές, κατέβασε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Peristeri Wardogs (Μπουργαζάς):Κουλούρης 5(14ρ.), Κ. Καρακατσάνης 3, Θ. Καρακατσάνης 3, Καραλής 8 (8ρ.), Σοφός 4, Χρόνης 14, Παντελάκης 18(23ρ.), Γιοβάρθης.

Beer Team(Μαυράκης): Α. Μαυράκης 2, Βασιλικός 5, Κρεκούκης 4(7ρ.), Λαγουτάρης 4(6ρ.), Θεοδοσόπουλός 12 (6ρ.), Γρατσίας 2, Μ. Μαυράκης 10, Καταγάς 3, Φίκαρης 4(6ρ.), Ξυγκάκης 5.

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα των Wardogs.