08/03/2022
Mad Frogs 23 15 15 15 - 68 -
Peristeri Histons 14 8 14 5 - 41 -

Το τέλειωσαν νωρίς οι Mad Frogs!

Το απόγευμα του Σαββάτου 5 Μαρτίου στο ASH, οι Mad Frogs παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα, δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το ροζ φύλλο απέναντι στους Peristéri Histons με 68 – 41.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Frogs θέλησαν να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα, και με μπροστάρη τον Brkic με 10 πόντους και βοήθειες από Καρατζούνη με 5 και Κωστόπουλο με 4 πόντους, ξέφυγαν 23 – 14. Για τους Histons ξεχώρισε ο Δερβετζής με δύο τρίποντα και τέσσερις ακόμα παίκτες πέτυχαν από ένα καλάθι.

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με το Δερβεντζή με 6 πόντους να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα, αλλά οι Frogs με τους Κατσαρό , Δαμιανό να βάζουν από 5 πόντους και τον Brkic να ακολουθεί με 3, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 38 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς , με το δίδυμο Καρατζούνη με δύο τρίποντα και Αδαμόπουλο με 5 πόντους, να ηγούνται στην επίθεση, ενώ για τους Histons , ο Δερβεντζής ξανά είχε 6 πόντους και ακολούθησε ο Μιχαλόπουλος με ένα τρίποντο, για το 53 – 36.

Οι Mad Frogs δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με το δίδυμο Καρατζούνη με 7 και Brkic με 6 πόντους αντίστοιχα, να τραβούν το κουπί στην επίθεση, ολοκλήρωσαν την άνετη νίκη τους με 68 – 41. Από ένα καλάθι για τους φιλόξενούμενους έβαλαν οι Δερβεντζής και Μιχαλόπουλος.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Τσάμπος Δαμιανός με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Δερβετζής με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Oi Frogs είχαν 19 / 43 δίποντα, 8 / 15 τρίποντα, 6 / 13 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Οι Histons είχαν 15 / 53 δίποντα, 3 / 16 τρίποντα, 2 / 17 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Mad Frogs(Καραμήτσος): Κατσαρός 7, Κωστόπουλος 4, Δαμιανός 12(11ρ.)Αδαμόπουλος 7(7ρ.), Διονυσόπουλος, Καρατζούνης 18, Brkic 20(12ρ.)

Peristeri Histons(Πλινθίδης): Χατζηστάμου 3, Ζακυνθινάκης 2, Δομπάρας 2(11ρ.), Δερβεντζής 26, Μιχαλόπουλος 6(8ρ.), Παπαβασιλείου,Ν.Πλινθίδης 4(7ρ.),Μ.Πλινθίδης 4.

Τι μας άρεσε: Η νοοτροπία νικητή που έχουν χτίσει οι Mad Frogs.