05/12/2022
Akarnania Warriors 7 12 16 14 - 49 -
San Agrinio Engineers 8 17 11 14 - 50 -

Το θρίλερ βρήκε νικητές τους Engineers

Ακόμη ένα ματς θρίλερ χάρισαν στη διοργάνωση οι Ακαρνανία Warriors που έχουν την τάση να κάνουν ντερμπι όλα τα παιχνίδια τους. Οι Engineers κατάφεραν έστω και στον πόντο με την τριάδα Τασόπουλου, Τάγκα και Παπαγαλάνη  να πάρουν την 4η νίκη τους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ «κρύες» το παιχνίδι μη μπορώντας να σκοράρουν για μεγάλο διάστημα του πρώτου δεκαλέπτου. Το 7-8 έδειχνε την αστοχία των δύο αντιπάλων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Engineers ξεκίνησαν με εύκολα καλάθια να χτίζουν μια διαφορά ασφαλείας. Οι Warriors ωστόσο με μυαλωμένο παιχνίδι έκλεισαν το ημίχρονο κρατώντας τη διαφορά στους 6 πόντους.

Με αργό τέμπο και τους Τσάσση και Τασιούλη να σκοράρουν κάτω από το καλάθι οι Warriors κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στα μέσα του δεκαλέπτου και τελικά να έχουν μόνο ένα πόντο διαφορά στο τέλους αυτού με εύστοχη βόμβα του Τσάσση για 3.

Η τελευταία περίοδος έδειχνε ντέρμπι και οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι , χέρι. Μόνο όταν οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν ανοιχτό γήπεδο έχτιζαν μικρές διαφορές από 4 – 8 πόντους. Το τρίποντο μαχαιριά του Παπαγαλάνη στα 75 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έδειχνε παράσταση νίκης αλλά ο Τσαμάκης με τρίποντο στα 4 δευτερόλεπτα έφερε ξανά το ματς στον πόντο που δεν άλλαξε παρά τις ευκαιρίες για σκορ από βολές.

Ο Τασόπουλος με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ αναδείχθηκε ως Bettson Mvp έχοντας ωστόσο συμπαράσταση από τους Τάγκα και Παπαγαλάνη.

Από τους Warriors που δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι διακρίθηκαν οι Τάγκας , Τασιούλης και Τσαμάκης.

Ακαρνανία Warriors: Δρακούσης , Κωτσής 3, Μπιτσικώκος 2, Χριστογιάννης, Τσάσσης 24(1), Αντωνιάδης , Μπαρμπάκης, Τακτικός 2, Τσαμάκης 9(2), Τασιούλης 11, Μαυραγάνης, Πετρέκας, Πρατάρης.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Παπαγαλάνης 10 (1), Καταγής , Τάγκας 11(1), Γιολδάσης 2, Κολτσίδας 2, Παπαθανασίου, Τασόπουλος 18(2), Πρέζας 2 Κοτρώτσος 5.

Τι μας άρεσε. Οι  Engineers είναι ομάδα με όλη την σημασία της λέξης και βρίσκει λύσεις από κάθε παίκτη

Τι δε μας άρεσε. Οι Warriors αν και δεν παρατάνε ποτέ τα παιχνίδια τους εμφανίζουν κενά διαστήματα στην επίθεση που τελικά στοιχίζουν