19/11/2021
Komodo Dragons 8 14 16 19 - 56 -
Brothers United 18 7 7 28 - 60 -

Το «τρένο» των Brothers United δεν κάνει «στάση εργασίας»!

Την 5η τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στον 1ο όμιλο της Development League πανηγύρισαν οι Brothers United, νικώντας και τους DPG Warriors με 60-56 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Με το μαχαίρι στα δόντια ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Brothers United θέλοντας να επιβάλουν από την αρχή τον δικό τους ρυθμό. Με άμυνα για σεμινάριο προηγήθηκαν με 18-8 με τον Κώστα Ρούλια να σημειώνει 10 πόντους και να είναι απολαυστικός σε άμυνα και επίθεση. Για τους DPG Warriors 4 πόντους σημείωσε ο Κώστας Βαζαίος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι DPG Warriors, άσκησαν μεγαλύτερη πίεση στον αντίπαλο τους και με τρία διαδοχικά τρίποντα (Βεργόπουλος, Gio, Κλεφτόγιαννης) μείωσαν στους 4, 25-21 με το τέλος του ημιχρόνου. Για τους «λευκούς» 4 πόντους σημείωσε ο Συλλιγάρδος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η κυριαρχία των DPG Warriors συνεχίστηκε, αφού η ομάδα του Βεργόπουλου έβγαλε αυτοματισμούς τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση, ήταν συγκεντρωμένη και αποφασισμένη να βάλει δύσκολα στον πρωτοπόρο του ομίλου. Βεργόπουλος, Μαράκης, Βαζαίος και Κλεφτόγιαννης συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί και οι DPG προηγήθηκαν με 5, 37-32 με το τέλος της περιόδου. Για την ομάδα του Καράμπελα, Ρούλιας και Συλλιγάρδος πάλευαν στην επίθεση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Ο Μάνος Αβούρης ωστόσο, έκρινε την τύχη του παιχνιδιού αφού με 16 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και μεγάλα τρίποντα οδήγησε στο 5/5 τους Brothers United, παίρνοντας την νίκη τελικά με 60-56. Τα νεύρα του Gio και οι πολλές απουσίες των DPG τους στέρησαν μία τεράστια νίκη κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Ρούλιας με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Βεργόπουλος με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι DPG Warriors είχαν 21/54 εντός πεδιάς, 8/23 τρίποντα και 6/14 βολές. Πήραν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα κι έκαναν 12 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 22/63 εντός πεδιάς, 7/20 τρίποντα και 9/15 βολές. Πήραν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 1 τάπα.

DPG Warriors (Βεργόπουλος): Βεργόπουλος 10, Gio 7, Κλεφτόγιαννης 7, Λαζαρίκος 6, Μαράκης 10, Βαζαίος 10, Γιουλούντας 6.

Brothers United (Καράμπελας): Πίτος 10, Αβούρης 21, Ρούλιας 14, Συλλιγάρδος 12, Καλαματιανός 2, Αρχοντουλάκης 1, Ελέζογλου, Κουφαλιώτης.

Τι μας άρεσε: Η ματσάρα που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!