04/05/2022
Άξονας BC 29 19 23 26 - 97 -
Stefanina Timberwolves 13 20 10 19 - 62 -

Το βλέμμα στον τελικό για τον Άξονα!

Ο Άξονας είχε εύκολο έργο στον ημιτελικό καθώς διέλυσε τους Stefanina Timberwolves με σκορ 97-62 κερδίζοντας έτσι και το δεύτερο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό απέναντι στους Sicarios.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά ο Άξονας με ένα σερί 7-0 κατάφερε να πάρει νωρίς την διαφορά , ένα καλάθι και φάουλ όμως του Κοτζαμπάση αλλά και ένα καλάθι του Πολυχρονιάδη Θοδωρή 4 λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου θα κάνει το σκορ 17-11. Έτσι ο Άξονας θα πεισμώσει και με ένα φανταστικό σερί με πολλά καλάθια από Ερμείδη και Κωστακίδη κυρίως στο αιφνιδιασμό θα διευρύνει την διαφορά στους 16 στο τέλος της περιόδου. Ο Άξονας θα συνεχίσει το σερί πόντων και στην δεύτερη περίοδο όπου με ένα τρίποντο του Ερμείδη το σκορ θα φτάσει στο 45-25. Στο δεύτερο ημίχρονο αυτό που έκανε ο Άξονας ήταν να κρατήσει την διαφορά και να την διευρύνει όπως μπορεί , όμως οι Λύκοι δεν τα παράτησαν και με έναν φοβερό Καλλιώρα να πετυχαίνει το ένα καλάθι πίσω από το άλλο έδειξαν ότι ίσως μειώσουν αρκετά. Τελικά οι προσπάθειες δεν ήταν αρκετές και ο Άξονας έφυγε με την νίκη με σκορ 97-62.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Θοδωρής Κωστακίδης ο οποίος πέτυχε double double με 31 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Timberwolves είναι ο Νίκος Καλλιώρας ο οποίος πέτυχε 31 πόντους.

Άξονας: Αχτσής 14 , Τζιβάνης , Ερμείδης 19 (3) Κωστακίδης 31 (1) , Κυπριανίδης 16 (1) , Γκόφας 10 , Γκάτζιος 2 , Μαργώνης , Τραχανέλλης 5 (1)

Stefanina Timberwolves: Γκαγκασούλης , Πολυχρονιάδης Χ. 5 (1) , Χρηστόγλου 2 , Σμυρνιός 2 , Καλλιώρας 31 (3) , Κοτζαμπάσης 9 , Μουντκόβαλης 2 , Γούσιος , Πολυχρονιάδης Θ. 6 , Πολυχρονιάδης Γ. , Φαρμάκης 5