Athens Bucks 6 12 13 15 - 46 -
Valhalla Phantoms 12 18 12 15 - 57 -

Το... χαβά τους οι Phantoms!

Το ότι βρίσκονται σε καλό φεγγάρι απέδειξαν οι Valhalla Phantoms, αφού ξεπέρασαν δύσκολα και το εμπόδιο των μαχητικών Athens Bucks σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Ζωφριάς.

Με τη γνωστή συνταγή της επιτυχίας, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με τρίποντα του Jerico και δίποντα του Τσινιόκα προηγήθηκαν με 6-12. Οι ελλιπείς γηπεδούχοι πήραν σκορ από τους Λυραντωνάκη και Περικό, όμως έπρεπε να δώσουν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα.

Με την είσοδο του Αποστολόπουλου οι Bucks έγιναν πιο παραγωγικοί και ανταγωνιστικοί, όμως οι Phantoms ήταν και πάλι ανώτεροι. Με τον Νικολάου να ντύνεται... Jerico και να σκοράρει τρεις φορές από την περιφέρεια και τους Σαμπάνη και Κότσιρα να βοηθούν σημαντικά, οι "γκρι" εκτόξευσαν τη διαφορά στο +12 (18-30) στο φινάλε του ημιχρόνου και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και τους φιλοξενούμενους να διατηρούν σταθερά το προβάδισμά τους. Για τους γηπεδούχους οι Βερώνης και Αποστολόπουλος ήταν αυτοί που ξεχώρισα με την απόδοσή τους, ενώ από την άλλη μεριά την διαφορά στην επίθεση έκαναν οι Κρινής και Jerico. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 31-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Οι Phantoms "πάτησαν" πάνω στην καλή διαφορά που είχαν αποκτήσει από τα προηγούμενα δεκάλεπτα και έφτασαν στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους και δωδέκατη συνολικά με 46-57. Οι Athens Bucks σε γενικές γραμμές στάθηκαν καλά και ήταν ανταγωνιστικοί, όμως πλήρωσαν τις σημαντικές απουσίες τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσινιόκα με 6 πόντους (3/6 δίποντα) και 20 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 14/47 δίποντα, 3/25 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/37 δίποντα, 8/29 τρίποντα και 1/8 βολές. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αποστολόπουλος 16, Βερώνης 11 (1), Γκορίτσας, Δανιάς 3, Λυραντωνάκης 11 (1), Περικός 5 (1), Χριστόπουλος

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Jerico 19 (3), Γεωργακάς 4 (1), Δρόσος, Κρινής 8, Κότσιρας, Νικολάου 12 (4), Παπαϊωάννου, Σαμπάνης 2, Τσινιόκα 6, Φλάκας 6

Τι μας άρεσε: Το ότι οι Bucks δεν παράτησαν στιγμή το παιχνίδι.