11/02/2024
Los Abeles Fakers 11 12 17 12 - 52 -
Termites 13 19 13 11 - 56 -

Το "μπαμ" από τους Termites!

Σπουδαία νίκη πήραν το απόγευμα της Κυριακής στη Ζωφριά οι Termites, καθώς για την 20η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της D2-League κέρδισαν τους Los Abeles Fakers με 52-56!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Termites να προηγούνται με 11-13, χάρη σε 9 πόντους του Χριστόπουλου και βοήθειες των Μπιμπούδη - Παζαρλόγλου. Ο Φωτεινός ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με 5 πόντους του Χατζητσομπάνη, 5 του Ορφανίδη, 4 του Πολύδωρου και τριποντάκι του Μπιμπούδη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 18-32. Το μόνο που κατάφεραν οι Los Abeles Fakers ήταν να μειώσουν στους 9, 23-32, με τον Μαυρακάκη να βάζει το πρώτο του τρίποντο, ενώ νωρίτερα 3 πόντους σημείωσε ο Λουκαΐτης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα "Ρακούν" ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με 7 πόντους του Φωτεινού, 5 του Μαυρακάκη και 3 του Ευθυμίου, πλησίασαν στον πόντο, 38-39. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Αποστολόπουλου στο +5, 40-45, με τους Σταματόπουλο, Ορφανίδη και Παζαρλόγλου να έχουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 40-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Termites άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Μπιμπούδη, Σταματόπουλου, Χατζητσομπάνη και Παζαρλόγλου, έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 52-56. Για τους Los Abeles Fakers πάλεψαν μέχρι το φινάλε για την ανατροπή οι Μαυρακάκης, Φωτεινός και Λουκαΐτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/25 βολές, 15/40 δίποντα και 4/34 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/14 βολές, 16/33 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Los Abeles Fakers ο Φωτεινός με 23 πόντους, έχοντας 2/8 βολές, 6/10 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 7 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP για τους Termites ο Σταματόπουλος με 5 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Ευθυμίου 3, Καραμούστος 1, Λουκαΐτης 8, Μαυρακάκης 15 (1), Μουρτζούνης 2, Ριζάδης, Φωτεινός 15 (3)

Termites (Αποστολόπουλος): Μεσσάρης, Αποστολόπουλος, Μπιμπούδης 13 (1), Ορφανίδης 7 (1), Παζαρλόγλου 6, Πολύδωρος 4, Σταματόπουλος 5 (1) , Χατζητσομπάνης 7 (1), Χριστόπουλος 14 (2)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!