20/10/2020
Orlando Tragics 20 11 15 19 - 65 -
San Antonio Smurfs 12 10 18 12 - 52 -

Τόλη γερά και χρόνια σου πολλά!

Δύο στα δύο για τους Orlando Tragics στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική επικράτησαν των San Antonio Smurfs με 65-52 στο κλειστό του Κολωνού, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Κριαλάκο με 20 πόντους, γιορτάζοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο τα γενέθλιά του!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Orlando Tragics στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Κριαλάκου, 6 του Αλοΐζου και 4 του Βροντάκη, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 15-4, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 20-12. Ο Καλαϊτζόγλου με δύο τρίποντα και ο Μουτσιόπουλος με 4 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι San Antonio Smurfs βρήκαν τα πατήματά τους και με τους Σταύρου – Μουτσιόπουλο να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, πλησίασαν στο καλάθι, 20-18. Στο φινάλε, όμως, του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πάτησαν εκ νέου γκάζι και με 4 πόντους του Κωνσταντίνου και τριποντάκι του Μεϊντάνη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 31-22!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Τραγικοί βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +12, 34-22, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 46-40, μετά από 7 πόντους του Βροντάκη και δύο νέα τρίποντα του Κριαλάκου. Τα “Στρουμφάκια” κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Σταύρου (6π), Γκουρογιάννης (5π) και Μουτσιόπουλος (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 46-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Orlando Tragics διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και με 9 πόντους του Κωνσταντίνου, 5 του Αλοΐζου και 4 του Κριαλάκου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 65-52! Για τους Smurfs στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Γκουρογιάννης και Μανδρώνης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 18/38 δίποντα και 8/33 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/16 βολές, 14/26 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Κορυφαίος των Orlando Tragics ο Κριαλάκος με 20 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των San Antonio Smurfs ο Γκουρογιάννης με 7 πόντους, έχοντας 5/10 βολές και 1/2 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Orlando Tragics (Μεϊντάνης): Αλοΐζος 11, Ζαφειρόπουλος, Βροντάκης 13 (1), Μεϊντάνης 6 (1), Κριαλάκος 20 (4), Κωνσταντίνου 10 (1), Αγαλόπουλος 5 (1)

San Antonio Smurfs (Γκουρογιάννης): Καλαϊτζόγλου 8 (2), Αλέξης 2, Σταύρου 10 (2), Γκουρογιάννης 7, Χάλβας 1, Μουτσιόπουλος 13, Παπαζώης 4, Μανδρώνης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Orlando Tragics και η πολυφωνία στην επίθεση!