25/11/2023
AlsoupoLions 9 - 8 7 - 24 -
Chicago Hulks 7 12 9 9 - 37 -

Τον Καραμπίνη και τα μάτια σας εκεί στο Chicago!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Φουντά, τον Κούτρη και τον Ν. Τιγγινάγκα να βρίσκουν σκορ για τους κόκκινους. Από την άλλη, ο Βενιζέλος με πέντε τράβηξε το κουπί επιθετικά για τους Lions και με τη βοήθεια του Τσιφτσή (4π), καθόρισε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 9-7.

Άποντοι παρέμειναν σε όλο το δεκάλεπτο οι Αλσουπολιώτες, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο 100% ο Καραμπίνος (8π) από τους Hulks, οι οποίοι παίζοντας εξαιρετική άμυνα πήραν δίκαια το προβάδισμα. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τον φωτεινό πίνακα του Σπάρτακου να αναγράφει 9-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Ηulks με highscorer τον Αλέξανδρο Τιγγινάγκα (3π), διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια τιμή. Στην αντίπερα όχθη, ο Βενιζέλος με δύο τριποντάκια έδωσε λύσεις στους μωβ, οι οποίοι ωστόσο τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ με 11 πόντους, 17-28.

Με τέσσερις αναπάντητους πόντους δια χειρός Μαρκέτου και Βενιζέλου ξεκίνησαν το τελευταίο δεκάλεπτο τα Λιοντάρια. Οι Hulks παρέμειναν ψύχραιμοι, κυριάρχησαν κάτω από την αντίπαλη ρακέτα και βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι των μωβ, με τον Κούτρη (4π) και τον Καραμπίνο (3π), φτάνοντας έτσι στην έκτη φετινή τους νίκη.

Betsson MVP για τους Hulks αναδείχθηκε ο Γιώργος Καραμπίνος ο οποίος πέτυχε double double παρά ένα ριμπάουντ, με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από τους Alsoupolions ξεχώρισε ο Γιώργος Βενιζέλος με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι AlsoupoLions είχαν 7/37 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 1/6 βολές, 29 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 2 λάθη, ενώ οι νικητές Chicago Hulks είχαν 14/43 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 3/5 βολές, 46 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα και 13 λάθη.

Alsoupolions (Βενιζέλος): Αρβανιτίδης 5, Βενιζέλος 13, Κοτσoγλου, Μαρκέτος 2, Τσιφτσής 4.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Καραμπίνος 15, Κούτρης 8, Παρσόπουλος 2, Τιγγινάγκας Ν. 5, Τιγγινάγκας Α. 3, Φουντάς 4.

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία και η αποτελεσματικότητα των Chicago Hulks!