15/07/2020
Πι Stoli α 10 8 11 16 - 44 -
Lyonmen 9 10 24 13 - 56 -

Τον πρώτο λόγο οι Lyonmen!

Βήμα πρόκρισης στην 8άδα της Master League έκαναν οι Lyonmen, καθώς νίκησαν τα ΠιStoliΑ με 56-44 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι. Με όπλο την καλή τους άμυνα και εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, οι Lyonmen έβαλαν τις βάσεις για πρόκριση στην επόμενη φάση απέναντι στα ΠιStoliΑ, που πάντως έδειξαν πως δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν, χωρίς επιτυχία, να βρουν ρυθμό. Οι Lyonmen επιχείρησαν από νωρίς να ελέγξουν την κατάσταση, προηγήθηκαν με 6-4 στα μισά της πρώτης περιόδου, όμως ήταν πολύ άστοχοι. Τα πράγματα δεν πήγαιναν καλύτερα για τα ΠιStoliΑ, τα οποία έβρισκαν σκορ κυρίως από προσωπικές ενέργειες του Ρωμανού. Ως εκ τούτου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πατήσει καλά στα πόδια της και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα (10-9) για τους γηπεδούχους χάρη στο γκολ-φάουλ του Λιόλιου στην εκπνοή.

Οι Lyonmen βελτίωσαν ακόμη περισσότερο την άμυνα τους στη δεύτερη περίοδο και κράτησαν τα ΠιStoliΑ στο μηδέν για περισσότερα από έξι λεπτά. Την ίδια στιγμή βρήκαν λύσεις από μακριά με Φραντζέσκο και Νικηφόρο και κατάφεραν να μπουν ξανά σε θέση οδηγού (10-15). Τα ΠιStoliΑ, δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια και με πέντε σερί πόντους από τον Λιόλιο ισοφάρισαν, όμως το πιο σημαντικό ήταν πως έβγαλαν αντίδραση. Από την άλλη πλευρά, ο Κωστής προστέθηκε στην επιθετική εξίσωση των Lyonmen, οι οποίοι και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 19-17.

Οι Lyonmen μπήκαν πολύ δυναμικά στην επανάληψη και έδειξαν διάθεση να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να “χτίσουν” διαφορά ασφαλείας. Με μακρινά σουτ του Φρατζέσκου και καλές επιστροφές στην άμυνα προηγήθηκαν με 31-24 στα μισά της περιόδου. Την ίδια στιγμή τα ΠιStoliΑ προσπαθούθσαν να μείνουν κοντά στο σκορ, όμως δυσκολεύονταν πολύ στην επίθεση. Ως εκ τουτου οι Lyonmen συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι σε όλη την τρίτη περίοδο και μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε προβάδισμα 15 πόντων (28-43) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Τα ΠιStoliΑ δεν ήταν διατεθειμένα να πετάξουν λευκή πετσέτα και μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο αποφασισμένα να παλέψουν. Άλλωστε υπάρχει και δεύτερο παιχνίδι. Με δύο τρίποντα του Παπαδιονυσίου και κυρίως καλή άμυνα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 11-4 και μείωσαν σε 39-47 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Μέχρι εκεί ήταν, όμως. Οι Lyonmen, παρότι είχαν αρχίσει να χαλαρώνουν, ανέβασαν και πάλι στροφές στην άμυνα και “καθάρισαν” το ματς, εξασφαλίζοντας και διψήφια διαφορά (44-56) ενόψει της ρεβάνς.

Συνολικά τα ΠιStoliA είχαν 15/68 εντός πεδιάς, 5/21 τρίποντα και 9/15 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 36 ριμπάουντ (4-32), μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Από την άλλη, οι Lyonmen είχαν 24/70 εντός πεδιάς, 6/10 τρίποντα και 2/2 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 52 ριμπάουντ (10-42), μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

ΠιStoliA (Λιόλιος): Ιωαννίδης Ρ. 14, Ντάσκαρης (8ρ.), Λιόλιος 15, Παπαδιονυσίου 6, Βούλγαρης 3 (10ρ.), Κοσμάς 6, Λαδάς.

Lyonmen (Ψυχογιός): Θεοδώρου 6, Ηλιόπουλος, Κωστής 12 (13 ρ.), Μακρυγιαννης 2, Φραντζέσκος 15, Νικηφόρος 3, Γαδ, Δημητρίου 4 (8 ρ.), Τζουβάνας 2 (12 ρ.), Αποίκος 12.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Lyonmen στην τρίτη περίοδο, όπου κυριάρχησαν και ουσιαστικά έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.