31/03/2022
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 16 11 23 24 - 74 -
Κέρβεροι 14 13 17 22 - 66 -

“Τον Βασδέκη σέρνει Καράβης”!

Το βράδυ της Τετάρτης 30 Μαρτίου στο Basketaki Arena, ο Aρχιστράτηγος Βασδέκης με τον Γιάγκο Καράβη να σέρνει τον χορό, επικράτησε δύσκολα με 74 – 66 απέναντι στους Κέρβερους, σε ένα πολύ δυνατό και γρήγορο παιχνίδι.

Οι Κέρβεροι πήγαν τα ματς εκεί που ήθελαν στο πρώτο πεντάλεπτο και με τον Λαρεντζάκη να βάζει 8 πόντους, προηγήθηκαν με 4-12. Στην συνέχεια ο Βασδέκης ανέβασε την απόδοσή του και με οδηγό τον Τογγαλίδη με 6 πόντους, με τον Καράβη να προσθέτει 4, πήρε προβάδισμα με 16 – 14.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τους Κέρβερους να μπαίνουν καλύτερα στο ξεκίνημα, με τον Γώγο να βάζει 7 πόντους και τον Λαρεντζάκη ακόμα ένα τρίποντο και τον Βασδέκη να επιστρέφει με 5 πόντους του Μαγκανιάρη και 4 του Τογγαλίδη, για το ισόπαλο 27 – 27 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ρυθμός ήταν τρομερός στην τρίτη περίοδο με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω! Ο Βασδέκης πήρε από το ξεκίνημα τον έλεγχο του αγώνα και με την τριάδα Καράβη με 7, Βαρώτσου με 6 και Μαγκανιάρη με 5 πόντους, μπροστάρηδες στην επίθεση, διατηρούσε προβάδισμα έξι πόντων. Για τους Κέρβερους που πάλευαν με νύχια και με δόντια, τις λύσεις έδιναν κυρίως οι Ζαΐμης και Συλιγνάκης με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα για το 50-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Κέρβεροι προσπαθούσαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα με τον Ζαΐμη να είναι ογκόλιθος μέσα στην ρακέτα με 9 πόντους και τους Γώγο και Λαρεντζάκη να βάζουν από 5 πόντους έκαστος. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Βασδέκης έτρεχε ασταμάτητα στην επίθεση και με ηγέτη τον αεικίνητο Καράβη με 8 πόντους, τον Τογγαλίδη να βάζει 5 και τον Μαγκανιάρη να προσθέτει 6, πήραν το ροζ φύλλο με το 74 – 66 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάγκος Καράβης με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ζαΐμης με 21 πόντους, 22 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο Βασδέκης είχε 24 / 47 δίποντα, 6 / 25 τρίποντα, 8/ 12 βολές, κατέβασε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη. Οι Κέρβεροι είχαν 16 / 38 δίποντα, 7 / 38 τρίποντα, 13 / 22 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης(Παπαδόπουλος ): Βαρώτσος 11(7ρ.), Τογγαλίδης 17(7ρ.), Κυριακίδης 2, Λιοφάγος 4, Μαγκανιάρης 16, Ευσταθίου 2, Συκάρης, Καράβης 19(9ρ.), Σκαπετοράχης 3.

Κέρβεροι(Συλιγνάκης): Συλιγνάκης 7(6ρ.), Κάπρος (6ρ.), Λαρεντζάκης 20, Γώγος 14(9ρ.), Ζαΐμης 21(22ρ.), Ντάγκας 4.

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός του αγώνα που ήταν εκπληκτικός και η χαϊλάιτ τάπα του Γιάγκου Καράβη .