18/11/2019
Griffins 23 21 26 14 - 84 -
Pink Flamingos 18 19 9 15 - 61 -

Τον… «χαβά» τους οι Griffins!

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, οι Griffins επικράτησαν εύκολα των Pink Flamingos με 84-61 κάνοντας το 3/3 στην Master League.

Ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Κολωνού, αφού και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυναμικά. Οι Griffins σκόραραν με τους Τσάκαλη, Βιλτανιώτη, Σπυρόπουλο, Βρέλλη και Κοτσόλη ενώ οι Flamingos με τους Εγγλέζο, Γκαλά και Γουσέτη. Το τέλος της περιόδου βρήκε την ομάδα του Χρόνη στο +5 (23-18).

Οι Flamingos στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν την απόδοσή τους και με τρίποντα των Εγγλέζου – Γουσέτη και δίποντα του Γκαλά κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 33-34, 5’ πριν το ημίχρονο. Οι Griffins δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή, γύρισαν την μπάλα με υπομονή στην επίθεση, πήραν σκορ από τους Κιαχόπουλου και Βρέλλη και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 44-37 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού αποδείχτηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ, έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ και με πολυφωνία στην επίθεση έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 26-9, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +24 (70-46), ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Οι Pink Flamingos πλήρως επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού πήραν σκορ κυρίως από τον Ζαχαρόπουλο και βρέθηκαν με την… πλάτη στον τοίχο.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού το σκορ είχε ξεφύγει για τα καλά. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και δοκίμασαν διάφορα σχήματα και πρόσωπα εν όψει συνέχειας. Οι Κοτσόλης και Ζαχαρτσένκο από τους Griffins ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο, ενώ από τους Flamingos διακρίθηκαν οι Λαμπρινός και Ζαχαρόπουλος. Τελικό σκορ στον Κολωνό, 84-61.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Βρέλλης με double double και 17 πόντους (5/13 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 15 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκαλάς με επίσης double double και 16 πόντους (8/14 δίποντα, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 23/52 δίποντα (44,2%), 10/21 τρίποντα (47,6%) και 8/10 βολές (80%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 24 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/36 δίποντα (47,2%), 8/26 τρίποντα (30,8%) και 3/5 βολές (60%). Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Griffins (Ρωμοσιός): Κοτσόλξς 15 (11 ριμπ.), Ζαχαρτσένκο 6, Σπυρόπουλος 9 (1), Κιαχόπουλος 16 (2), Χρόνης, Βιλτανιώτης 14 (4), Βρέλλης 17 (2), Τσάκαλης 7 (1 τρ., 10 ασίστ)

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Ιορδάνου 2, Γκαλάς 16, Λαμπρινός 5 (1), Κουβάτης 6, Γουσέτης 8 (2), Ζαχαρόπουλος 11 (2), Εγγλέζος 13 (3)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι Griffins με αποκορύφωμα το τρίτο τους δεκάλεπτο.

Τι δεν μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των Flamingos.