26/10/2022
Brazzerzz Beachterzz 10 15 11 16 - 52 -
Milwaukee Sucks 24 8 13 5 - 50 -

Το γύρισαν και το πήραν οι Brazzerzz Beachterzz!

Το βράδυ της Τετάρτης 26 Οκτωβρίου στο Athens Sports Hall, οι Milwaukee Sucks είχαν προβάδισμα για 32 ολόκληρα λεπτά, αλλά οι Brazzerzz Beachterzz με απίθανη εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο, γύρισαν τούμπα το ματς και πήραν σπουδαίο δίποντο με 52 – 50.

Οι Sucks ευτύχησαν να έχουν σε τρομερή κατάσταση τον Κωνσταντίνο Οικονόμου στο πρώτο δεκάλεπτο και με 11 δικούς του πόντους, δύο τρίποντα του Διαμάντη και 4 πόντους Μαυροειδή, ξέφυγαν από την αρχή με 10 – 24. Οι Brazzerzz δεν μπορούσαν να βρούν ρυθμό στην επίθεση και αντίδοτο στην άμυνα, είχαν τους Δημητριάδη με 4 και Πολυχρονόπουλο με 3 πόντους αντίστοιχα να ξεχωρίζουν.

Άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απίθανο Ζήση Πολυχρονόπουλο να τους οδηγεί με 11 πόντους, μειώνοντας στο τέλος του ημιχρόνου 25 – 32. Στην φτωχή συγκομιδή των Sucks, ξεχώρισε και πάλι ο Οικονόμου με 5 πόντους, με τον Σαμιωτάκη να σκοράρει από τα 6.75.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε και πάλι την ίδια εικόνα, με τους Brazzerzz να προσπαθούν να μειώσουν με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Δημητριάδη με 4 πόντους και Ζώτο με τρίποντο, όμως οι Κόκκινοι έβρισκαν πάντα τον τρόπο να απαντούν και με μπροστάρηδες τους Οικονόμου(5), Μαυροειδη(4) και Διαμάντη, διατηρούσαν το +9.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν οι γηπεδούχοι το τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας σε μια σπουδαία επικρατήσει με 52 – 50. Ο Ζώτος έπαιξε λυσσαλέα άμυνα πάνω στον εξαιρετικό μέχρι τότε Οικονόμου, ο Πολυχρονόπουλος διάβασε όλες τις άμυνες και μοίραζε ασίστ στον Δριβάκο και ο Δημητριάδης με τις μπούκες του κι ένα μεγάλο τρίποντο, υπέγραψαν την νίκη των Brazzerzz Beachterzz.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ζήσης Πολυχρονόπουλος με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ,8 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Οικονόμου με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Brazzerzz είχαν 16 / 53 δίποντα, 4 / 28 τρίποντα, 8 / 16 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Sucks είχαν 10 / 41 δίποντα, 8 / 28 τρίποντα, 6 / 10 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Brazzerzz Beachterzz (Ζώτος): Α.Βγενόπουλος, Δημητριάδης 13(14ρ.), Δριβάκος 9(12ρ.), Ευσταθόπουλος, Ζώτος 7, Πίλτσης 6, Πολυχρονόπουλος 14(7ρ.8 ασίστ).

Milwaukee Sucks(Κυριτσόπουλος): Γανέλης 2(13ρ.), Διαμάντης 12(11ρ.), Μαυροειδής 6(11ρ.), Οικονόμου 22, Σαμιωτάκης 6, Φωτόπουλος 2(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η πίστη και η ενέργεια που έβγαλαν οι Brazzerzz στο τέταρτο δεκάλεπτο.