24/10/2019
Bar Χελώνα 12 12 7 17 - 48 -
Φα.Πα. 11 17 15 10 - 53 -

Too hard to die η ΦΑ.ΠΑ!

Το ντέρμπι της Πέμπτης δεν θα μπορούσε να είναι άλλο από τον συναρπαστικό αγώνα ανάμεσα σε BarΧελώνα και ΦΑ.ΠΑ. Το παιχνίδι ήταν μέτριο επιθετικά με τις δύο ομάδες να βρίσκονται περίπου στα ίδια «κυβικά». Η ΦΑ.ΠΑ ήταν μπροστά, έφτασε στο +12 αλλά η BarΧελώνα δεν μάσησε και στο τέταρτο δεκάλεπτο γύρισε το παιχνίδι τούμπα. Θα μιλάγαμε όλοι για μια τεράστια ανατροπή αν δεν ήταν ο Γεράνιος, ο οποίος με πάθος και ψυχή πήρε την νίκη και το 3ο συνεχόμενο ροζ για τα παλικάρια της Φαρμακευτικής με σκορ 53-48!

Ισορροπημένη ήταν η πρώτη περίοδος. Η Bar χρησιμοποίησε τα δυνατά της κορμιά και συγκεκριμένα τον Καστή για να τρυπήσει την άμυνα των «φαρμακοποιών». Παρόλα αυτά, ο Σπήλιος δεν τα κατάφερε και έτσι η ΦΑ.ΠΑ. με τον Γεράνιο να μετράει από νωρίς 5 πόντους πέρασε μπροστά. Την παρτίδα για τους γηπεδούχους έσωσε ο Σκιαδάς με 8 πόντους μεταξύ των οποίων 2 τρίποντα για το τελικό 12-11 της περιόδου!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έπεσε η απόδοση των «χελωνών». Αν και αμυντικά η ομάδα δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα, η επίθεση ήταν ένας πονοκέφαλος για τον coach K. Τίμιος ήταν μόνο ο Καστής με 7, με την υπόλοιπη ομάδα να μοιάζει υπνωτισμένη. Αυτό δεν εκμεταλλεύτηκε ιδιαίτερα η Φαρμακευτική με αποτέλεσμα ο πίνακας να δείχνει 24-28 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε σε εφιάλτης για τους γηπεδούχους και σε όνειρο για την ΦΑ.ΠΑ. Με τον Γεράνιο να βάζει 2 τρίποντα και με τον Χύτα να αποτελεί τον φόβο και τον τρόμο στην άμυνα, οι φαρμακοποιοί εκτόξευσαν την διαφορά στους 12. Ανήμπορη έμοιαζε η Bar να αντιδράσει και έτσι έμεινε πολύ πίσω στο σκορ!

Κι όμως! Με τον coach K. να είναι ξεκάθαρος και ενθαρρυντικός, η Bar άρχιζε να πλησιάσει μέχρι που πέρασε μπροστά στο σκορ. Σε αυτό σπουδαίο ρόλο έπαιξε ο Καστής (7) και ο Κοτσώπουλος (13). Παρόλα αυτά, ο Γεράνιος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με ένα ξέσπασμα, με ένα goalfoul τρίποντο και με 10 πόντους (όλοι οι πόντοι της ΦΑ.ΠΑ στο δεκάλεπτο) χάρισε την νίκη στην ομάδα του!

Mvp του αγώνα δεν ήταν άλλος από τον Λεωνίδα Γεράνιο που σταμάτησε στους 23 πόντους με 13 ριμπάουντ (3-10), 5 ασσίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 4 λάθη σε 32:20 λεπτά. Σούταρε 2/5 δίποντα (40%), 4/9 τρίποντα (44,4%) και 7/11 βολές (63,6%). Για την BarΧελώνα που έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό ξεχώρισε ο Σπήλιος Καστής με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ (4-9), 1 ασσίστ, 5 κλεψίματα και 5 λάθη σε 37:22 λεπτά αγώνα. Σούταρε 6/17 δίποντα (35,3%), 1/2 τρίποντα (50%) και 4/10 βολές (40%).

Σαν σύνολο, η BarΧελώνα είχε 12/40 δίποντα (30%), 5/27 τρίποντα (18,5%), 9/24 βολές (37,5%), 41 ριμπάουντ (13-28), 6 ασσίστ, 14 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 10 λάθη. Η ΦΑ.ΠΑ είχε 12/33 δίποντα (36,4%), 7/25 τρίποντα (28%), 8/15 βολές (53,3%), 42 ριμπάουντ (12-30), 7 ασσίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 21 λάθη.

BarΧελώνα (Θάνος Καστής): Σκιαδάς 11, Λαμπρόπουλος 6, Κοτσώπουλος 11, Καστής Σ. 19 (14 ριμπ), Τσίρος, Σπανός 3, Σταθόπουλος 3, Σιάμος.

ΦΑ.ΠΑ. (Γεράνιος): Σπανός 2, Θεοδοσιάδης 6, Λιούγκας 2, Μπαλτάς 9, Προβίδας 4, Γεράνιος 23 (13 ριμπ), Μπόχαλης 1, Βασιλειάδης 2, Χύτας 4, Κόκκινος.

Τι μας άρεσε: Η εμπειρία και το ταλέντο του «Λεό» της ΦΑ.ΠΑ!