19/10/2022
Basket Case 10 13 11 15 - 49 -
ESDDA Graduates 7 10 11 11 - 38 -

To πρώτο για την Basket Case!

Την πρώτη της νίκη στην φετινή Development 2 πανηγύρισε η Basket Case, η οποία επικράτησε των ESSDA Graduates με 49-38 στο κλειστό του Basketaki Arena!

Χωρίς καλό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, που δυσκολεύονταν πολύ να σκοράρουν, γεγονός που φάνηκε από το 2-2 που ήταν το σκορ μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Η Basket Case με καλάθια του Χέλμη και του Σταμουλακάτου, προηγήθηκε με 10-7 με το τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η κυριαρχία της Basket Case συνεχίστηκε. Οι γηπεδούχοι, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον τα παιδαριώδη λάθη των ESDDA και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά τους στους 6, 23-17, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Basket Case κατάφερε να πάρει ξανά διψήφια διαφορά και να προηγηθεί με 32-22. Ωστόσο, ένα τρίποντο του Ναρλή και ένα γκολ φάουλ του Σκενδέρογλου, βοήθησαν τους ESDDA να μειώσουν στους 6, 34-28 και να δώσουν εκ νέου ενδιαφέρον στο ματς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Basket Case διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε και με σωστές επιλογές στην επίθεση, αλλά και καλή άμυνα κατάφερε να επικρατήσει των δυσκατάβλητων ESDDA με 49-38 και να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 2-2 ρεκόρ «έπεσε» η ομάδα του Μπάμπη Τσίτσιρα.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Κολιάκος με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Σκενδέρογλου με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 14/42 δίποντα, 3/16 τρίποντα και 12/14 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, η ομάδα του Τσίτσιρα είχε 12/41 δίποντα, 1/20 τρίποντα και 11/26 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα, έκανε 17 λάθη και 2 τάπες.

Basket Case (Χέλμης): Καλοκαιρινός 4, Κολιάκος Κ 16, Κολιάκος Γ 6, Μαλάκης 2, Μπογιατζής 11, Σαρακινός 2, Σταμουλακάτος 4, Χέλμης 4, Ψαρράκης.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Αληγιάννης, Γκάμαρης 4, Ζαχαριάδης 6, Καπαγεωργόπουλος 2, Μηνάς 4, Ναρλής 4, Πατουλιάς 3, Σαπουτζής 4, Σκενδέρογλου 11, Τσακίρης, Τσίτσιρας

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!