20/10/2022
Black Mamba 14 6 19 17 - 56 -
Athens Pistols 6 8 11 20 - 48 -

Το τρένο των Black Mamba δεν κάνει στάση!

Αήττητοι παραμένουν οι Black Mamba τη φετινή σεζόν σε Κύπελλο και πρωτάθλημα, αφού κέρδισαν και τους Athens Pistols με σκορ 56-48.

Η πρώτη περίοδος ανήκε στους γηπεδούχους, που έπαιξαν καλή άμυνα, ενώ στην επίθεση οι Δέδες και Ρεπάνης έπιασαν από νωρίς δουλειά.

Η συνέχεια δεν ήταν παραγωγική για καμία από τις δύο ομάδες, Πολλά άστοχα σουτ, πολλά λάθη κι αυτό βόλευε τους Pistols, που μείωσαν τη διαφορά, όμως ακόμα ο Φασουλάκης δεν είχε βρει το χέρι του. Το 20-14 άφηνε τα πάντα ανοιχτά, με τους γηπεδούχους να φαίνονται πιο ομάδα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Black Mamba με τον Δέδε σκόραραν όπως ήθελαν (ο Δέδες έκανε σπουδαία δουλειά στα ριμπάουντ), ενώ ο Μουσούλης βοήθησε σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού. Για τους φιλοξενούμενους οι Σαμουήλ και Κόκκαλης το πίστευαν, όμως τα μετόπισθεν δεν δούλευαν σωστά. Το 39-28 ήταν μία καλή διαφορά, όμως στο μπάσκετ όλα γίνονται.

Ο Φασουλάκης στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε την κατάσταση στα χέρια κι ήταν μια ομάδα μόνος του. Σημείωσε 14 πόντους, ήταν εντυπωσιακός, όμως δεν είχε συμπαραστάτη, για να γίνει η μεγάλη ανατροπή. Η διαφορά μειώθηκε στο 51-48, όμως οι πιο ξεκούραστοι Mamba έβαλαν τις βολές και πήραν τη νίκη με σκορ 56-48.

Οι νικητές είχαν 4/9 βολές, 23/53 δίποντα, 2/17 τρίποντα, ενώ μάζεψαν και 49 ριμπάουντ (12 επ., 37 αμ.). Έδωσαν 17 τελικές πάσες, έκαναν ισάριθμα λάθη, ενώ η στατιστική έγραψε 10 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Οι ηττημένοι από τη μεριά τους είχαν 8/10 βολές, 14/44 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 39 ριμπάουντ (7επ., 32 αμ.) Έδωσαν 9 ασίστ για 20 λάθη, έκλεψαν 11 φορές τη μπάλα, ενώ έκοψαν δύο φορές τους αντιπάλους τους.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Βασίλης Δέδες, που σκόραρε 15 πόντους (1/1 βολές, 7/11 δίποντα), πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, όμως έκανε και 7 λάθη.

Black Mamba (Μπασδάνης): Δανικλόγλου, Καριώτης 2, Μπολοτάκης 6, Μουσούλης 8, Μονέος 4, Ρεπάνης 3, Δέδες 15, Φώτογλου 6 (2), Μαρίτσας

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Σαμουήλ 7 (1), Καρνάβας2, Πατρώνης 7 (1), Τσιοτσιόπουλος 2, Κόκκαλης 8, Σάρρας 3, Φασουλάκης 18 (1)

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Δέδε!