27/10/2022
Aladalon 12 23 14 20 - 69 -
Athens Crips 22 19 17 17 - 75 -

Το πρώτο φετινό οι Crips!

Το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνος τη φετινή χρονιά κατέκτησαν οι Athens Crips για την Master, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν πλήρως την επιβλητική παρουσία του Παναγιώτη Λάντζα κάτω από τα καλάθια και έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 69-75.

Δεν υπήρχε αντίπαλος να σταματήσει τον Λάντζα τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Crips να το εκμεταλλεύονται και να προηγούνται, με τον Αργυρούλη να... σιγοντάρει. Μιχαηλίδης και Βαγγέλης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν λίγο παραπάνω για τους "κόκκινους", για το πρώτο δεκάλεπτο που έληξε στο 12-22 για Crips.

Ο... πύργος των φιλοξενούμενων δεν είχε λόγο να μη συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, κάνοντας καλάθι ό, τι του έδιναν οι συμπαίκτες του. Οι Βαγγέλης και Μελανοφρύδης πήραν πάνω τους το επιθετικό κομμάτι, με τους γηπεδούχους να μένουν κοντά και το ημίχρονο να κλείνει στο 35-41.

Παράλληλα με την ένταση στο παρκέ ανέβηκε και ποιοτικά η αναμέτρηση, με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα από Γκουγκούση, Κυρανάκη, Αθανασάκο και Μιχαηλίδη να... χρωματίζουν τον αγώνα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 49-58 για Crips, με το παιχνίδι να φαίνεται ότι έχει... μέλλον ακόμα!

Αργυρούλης, Γκουγκούσης και Ζαγαλάκης κράτησαν υψηλά τα στάνταρ στο σκορ για Crips, με αποτέλεσμα αυτοί να διατηρήσουν ακέραιο το προβάδισμα μέχρι τέλους παρά τις... μυθικές προσπάθειες του Μιχαηλίδη, με το τελικό σκορ να ειναι το 69-75 και να δίνει το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν για Crips!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Λάντζας με 20 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα κόψιμο. Από Aladalon εξαιρετικός ήταν ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 38 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 22/59 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 7/10 βολές, 44 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/47 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 9/20 βολές, 44 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 9 λάθη.

Aladalon (Αθανασάκος): Λίτσας 14 (11 ριμπ.), Μιχαηλίδης 38, Αθανασάκος 5, Βαγγέλης 8, Κτενίδης, Μένεγας, Μελανοφρύδης 4, Βρεττός, Μαρκοπουλιώτης, Μαχαίρας.

Athens Crips (Μαρακάκης): Λάντζας 20 (16 ριμπ.), Παπαδόπουλος 2, Μαρακάκης 4, Αργυρούλης 16 (10 ριμπ.), Ζαγαλάκης 17, Κυρανάκης 3, Γκουγκούσης 13.

Τί μας άρεσε: Υπέροχος ρυθμός σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού!