29/10/2023
Beeranhas 10 17 13 14 7 61 -
Black Mapa 21 19 6 8 4 58 -

Το πίστεψαν και το γύρισαν τα Beeranhas!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, τα Beeranhas κέρδισαν την Black Mapa με 61-58 στην παράταση και πήραν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους για την έβδομη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League!

Τρομερή εκκίνηση πραγματοποίησε η Black Mapa στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Αντώνη Αναγνωστόπουλου, 4 του Γιανναράκη και τρίποντα των Καλογερόπουλου - Κάπουα, προηγήθηκε με 10-21. Ο Ευάγγελου με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Κύρκος και Χαϊδάκης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 8 νέους πόντους του Γιανναράκη και τρίποντο του Κρητικού, βρέθηκαν μέχρι και στο +16, 22-38, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 27-40. Τα Beeranhas κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Σταμάτης και Ευαγγέλου με 8 και 6 πόντους, αντίστοιχα.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης οι ροζ έκαναν την αντεπίθεσή τους και με 5 πόντους του Μιχαηλίδη, 4 του Κύρκου και τρίποντο του Χαϊδάκη, πλησίασαν στο καλάθι, 40-42. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου ο Γιανναράκης σημείωσε 4 πόντους και έτσι η τρίτη περίοδος βρήκε την Black Mapa στο +6, 40-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Χαϊδάκης πήρε μπρος και με 4 δικά του τρίποντα, κατάφερε να δώσει προβάδισμα στα Beeranhas με 54-53, 20" για τη λήξη. Ωστόσο, ο Αντώνης Αναγνωστόπουλος με 1/2 βολές έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, 54-54, ενώ νωρίτερα ο ίδιος, αλλά και ο Γιανναράκης, σημείωσαν από 3 πόντους έκαστος.

Στο έξτρα πεντάλεπτο τα Beeranhas ήταν καλύτερα στις λεπτομέρειες και με δράστες στην επίθεση τους Χαϊδάκη και Ευάγγελου, έφτασαν στην σπουδαία νίκη 61-58. Για την Black Mapa στην παράταση από 2 πόντους είχαν οι Αντώνης Αναγνωστόπουλος και Μαλιγιάννης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/16 βολές, 15/50 δίποντα και 9/31 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/31 βολές, 16/35 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp για τα Beeranhas ο Ευαγγέλου με 20 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 8/18 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για την Black Mapa ο Γιανναράκης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 9/11 βολές, 5/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 4 λάθη.

Beeranhas (Χαϊδάκης): Αναγνωστόπουλος Θ., Ευαγγέλου 20 (1), Κουγιεντάκης 1, Κύρκος 6, Μίχιλης, Μιχαηλίδης 5 (1), Μπαλατσούκας 3 (1), Σταμάτης 5 (1), Χαϊδάκης 21 (5)

Black Mapa (Γιανναράκης): Αναγνωστόπουλος Α. 17, Αρκαλής 4, Γαλανόπουλος, Γιανναράκης 19, Κάπουας 3 (1), Καλογερόπουλος 3 (1), Κοντοπάνος 2, Κρητικός 3 (1), Μαλιγιάννης 7

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε τόσο της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όσο και της παράτασης!