03/02/2024
Porto Raftors 10 15 11 16 - 52 -
Friends 19 10 20 13 - 62 -

Τόσο, όσο .. για το 15ο ροζ φύλλο οι Friends!

Οι παίκτες του Μανού Ποντίκη μπήκαν δυνατά στο παρκέ του Seven, καθώς με τον Χρυσοσπάθη να πραγματοποιεί μία γεμάτη εμφάνιση με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο, αλλά και τον Τοκατλίδη να τον ακολουθεί κυρίως σε οργανωτικό  επίπεδο, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 10–19. Στην αντίπερα όχθη, οι Raftors είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Σιαχάμη με 6 πόντους.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κατέβασαν τον αντίπαλο στους 10 πόντους και με τον Σιαχάμη να ευστοχεί δυο φορές έξω από τη γραμμή των 6.75, βρέθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου στο μείον τέσσερα με σκορ 25-29!

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το μοναδικό στο οποίο οι Friends πλησίασαν τα γνωστά στάνταρ τα οποία μας έχουν συνηθίσει καθ όλη τη διάρκεια της χρονιάς, αφού αύξησαν την πίεση, έκλεψαν μπάλες, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και κατάφεραν να οδηγηθούν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα δεκατριών πόντων με σκορ 36–49.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν σε κανένα χρονικό σημείο, κράτησαν τη διαφορά που είχαν δημιουργήσει και έφτασαν εν τέλει σε ακόμη μία νίκη για το πρωτάθλημα της Development 2 League με σκορ 52–62.

Betsson MVP ο Ευάγγελος Σακελλαρίδης με 25 πόντους, 21 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Παπαγιαννάκος είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 22/54 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 9/18 βολές, 61 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/35 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 8/14 βολές, 34 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη.

Porto Raftors(Σιαχάμης): Γιάννης, Καλδέλης 2, Καραγιάννης 3, Κονιτόπουλος 5, Μπαντουβάκης 8, Παπαγιαννάκος 17, Σιαχάμης 14, Σουγιουλτζής 3.

Friends(Ποντίκης): Βλαβιανός, Α.Διαμάντης-Μπαλάσκας 3, Δ.Διαμαντής-Μπαλάσκας, Θεοχάρης 9, Κούκιος 4, Μπίτζιος, Σακελλαρίδης 15, Τοκατλίδης 14, Χρυσοσπάθης 17, Παπαευθυμίου.

Τι μας άρεσε: Παρόλο που είναι οι νικητές δεν πιάσανε υψηλά στάνταρ απόδοσης, κατάφεραν να σκοράρουν 62 πόντους!