16/09/2020
Cosa Nostra 9 14 10 12 - 45 -
Wolves 19 12 15 7 - 53 -

Τόσο όσο οι Wolves!

Βραδιά Τρίτης στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για τον 16ο όμιλο του Basketaki Cup με την Cosa Nostra να φιλοξενεί τους πρωταθλητές της Development Wolves σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι και παρότι οι τελευταίοι δεν πάτησαν το γκάζι,  ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν αντίθετα από όσο θα μπορούσε να υποθέσει κάποιος από το τελικό σκορ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους που …μπήκαν με αέρα και πριν καν το πάρουν χαμπάρι οι αντίπαλοι τους, με εξαιρετική άμυνα κι επιμέρους 6-18 είχαν τριπλό σκορ, χάρη στον Μεϊκόπουλο (6 με δύο τρίποντα) και τους ψηλούς τους Ξυγκάκη , Φιλοκώστα (από 4) &Νερούτσο (3) ενώ στην αντίπερα όχθη μοναδική σχεδόν πηγή κινδύνων ήταν ο δυναμικός γκάρντ Μπρούστας (8) με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 9-19.

Οι “Λύκοι”  έφτασαν  ως το +13 ελέγχοντας το ρυθμό μέσα από την άμυνα ενώ στην επίθεση τους είδαν τους Τύρο, Παπαευσταθίου (από 4)  &Μαρσέλο (3) να προσφέρουν λύσεις, όσο οι Κάκιος (4), Ρες&Καμπουράκης (από 3) μείωσαν προς το τέλος του πρώτου μέρους που ολοκληρώθηκε με 23-31.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μετά την ανάπαυλα. Οι “μαφιόζοι” ήθελαν να πλησιάσουν αλλά το συγκρότημα του Πετρόπουλου δεν τους άφηνε, με τους Ξυγκάκη (6), Φιλοκώστα (4) να βγάζουν όμορφες συνεργασίες στο ζωγραφιστό κρατώντας πάντα αποστάσεις πέριξ των δέκα πόντων , που έφτασαν ως το +16 αλλά οι Κάκιος (4), Γονιδάκης , Μπρούστας&Ρες (από 2π) δεν τους επέτρεψαν να ανοίξουν κι άλλο την ψαλίδα με την τρίτη περίοδο να λήγει  33-46.

Στην τελική ευθεία οι Wolvesσυνέχισαν τη διαχείριση δοκιμάζοντας σχήματα σε πιο χαλαρό τέμπο, με τους Φιλοκώστα (3), Μαρσέλο&Νερούτσο (από 2) να σκοράρουν ενώ οι αντίπαλοι τους κατάφεραν να μικρύνουν την απόσταση με τον ορεξάτο Κάκιο (6) μαζί με τους Μπρούστα – Ρε (από 3) στο τελικό 45-53.

Τα ομαδικά στατιστικά παρουσιάζουν τα τεκταινόμενα των ομάδων στο παρκέ. Οι νικητές σούταραν καλύτερα (29-33 % εντός πεδιάς,5-17% τρίποντα) υστερώντας στη γραμμή της φιλανθρωπίας(44 -38% βολές), είχαν πολύ καλύτερη δημιουργία(3-14 ασιστ), μάζεψαν περισσότερα “σκουπίδια” (33-43 ριμπάουντ) έκαναν ένα λάθος λιγότερο (10-9) με τους αντιπάλους τους να κλέβουν παραπάνω μπάλες (9-5).

Mvp του αγώνα και των νικητών στο comebackτου ο πολυσύνθετος Φώτης Ξυγκάκης με double double(10π,11ρ,4ασ& 3 λάθη).Καλύτερος των αντιπάλων τους , παρότι άποντος ο σέντερ Στέφανος Ζυγομαλάς(13ρ,1κλ κι 1 λάθος).

Cosa Nostra (Καμπουράκης) :Μπρούστας 15 (3κλ), Καμπουράκης 5(1), Γονιδάκης 2, Ρες 7(1), Κουτσουριδάκης, Ζυγομαλάς, Κάκιος 15, Τζαχρίστας.

Wolves(Κοπανάκης):Καρατζάς 5(3ασ), Φιλοκώστας 9(7ρ, 3ασ, 1 κοψ), Μεϊκόπουλος 6(2), Πετρόπουλος, Μαρσέλος 5(1),Παπαευσταθίου 7(1), Ξυγκάκης 10 Nερούτσος7, Τύρος Γ. 4

Τι μας άρεσε :Η επιστροφή του Φώτη Ξυγκάκη για τους Λύκους που με τον αέρα του τίτλου έπαιξαν όσο χρειαζόταν για να μην απειληθούν από τους φιλότιμους και ανταγωνιστικούς αντιπάλους τους .

Τι δεν μας άρεσε :Φτωχή δημιουργία για τους γηπεδούχους και μέτρια ποσοστά σε βολές ( 13/31) και μακρινό σουτ (5/44) για τις ομάδες αμφότερα.