16/12/2023
Blue Rose 22 10 11 10 - 53 -
Antilalos BC 22 14 26 20 - 82 -

Τόσο όσο ο Αντίλαλος!

Στις 16 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup βρίσκεται ο Αντίλαλος, καθώς για την φάση των 32 κέρδισε εύκολα το Blue Rose με 53-82 στο ΓΣΠ!

Ο Αντίλαλος ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με 12 πόντους του Merkevicius, 5 του Μαργώνη και τρίποντο του Κουλούρη, προηγούταν με 7-17, 4:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με δύο τρίποντα του Γιαννακή, δύο του Θεοδωρικάκου και βοήθειες των Μαυροειδάκου - Δημητρόπουλου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 22-22.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να οδηγούν το παιχνίδι και με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Αλεξίου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 32-36. Το Blue Rose κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Δανασής και Γιαννακής με 3 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα κυριάρχησε κατά κράτος των αντιπάλων και με 10 πόντους του Γιαννακόπουλου, 8 του Merkevicius και τρίποντα των Κώστα Ζαμπέτα και Μαργώνη, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 43-62! Δεν μπόρεσε η παρέα του Χαραλαμπιδη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο το διάστημα, παρά τους 4 πόντους του Δημητρόπουλου και το τρίποντο του Τριανταφύλλου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Περιστερίου και έτσι ο Αντίλαλος έφτασε εύκολα στη νίκη με 53-82, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μαργώνη, Merkevicius και Κουλούρη. Για το Blue Rose στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Γιαννακής και Δημητρόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/6 βολές, 15/35 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/10 βολές, 22/45 δίποντα και 11/33 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος του Blue Rose ο Δημητρόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP για τον Αντίλαλο ο Merkevicius με 30 πόντους (double-double), έχοντας 4/9 βολές και 13/18 δίποντα. Πήρε 21 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Blue Rose (Χαραλαμπίδης): Βροντάκης, Γιαννακής 13 (3), Δανασής 8, Δημητρόπουλος 11 (1), Θεοδωρικάκος 10 (2), Θεοφανόπουλος, Μαυροειδάκος 6, Τριανταφύλλου 3 (1), Τσομίδης 2

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Merkevicius 30, Αλεξίου 11 (3), Γιαννακόπουλος 10 (2), Γκολές, Ζαμπέτας Κ. 6 (2), Κουλούρης 9 (1), Μαργώνης 16 (3)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό κάρφωμα του Merkevicius στο φινάλε!