16/12/2019
3ple-G 11 6 15 17 - 49 -
Brazzerzz Beachterzz 14 11 6 15 - 46 -

Τους αρέσει με ανατροπή!

Την Κυριακή το βράδυ, 15 Οκτωβρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, η 3Ple-G επιστρέφοντας από το – 12 κατάφερε να γυρίσει το ματς και να επικρατήσει με 49 – 46 επί των Brazzerzz_Beachterzz.

Οι Brazzerzz_Beachterzz ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα βρίσκοντας λύσεις με Πίλτση, Δημητριάδη και τρίποντο του Ζώτου, ενώ οι 3Ple- G αντέδρασαν και με Σκούρα, Βαβούδη και τρίποντο του Μπουρνουσούζη ισοφάρισαν 7 – 7. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ακόμα 7 πόντους με Δριβάκο και Ζώτο(5), ενώ οι πράσινοι με καλάθια από Σιαράβα και Μπουρνουσούζη μείωσαν σε 11 – 14.

Μανωλάτος και Ζώτος πέτυχαν 4 γρήγορους πόντους για τους Brazzerzz στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου , αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με Δημακόπουλο, Σιαράβα και Βαβούδη μείωσαν στον πόντο 17-18. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 7 αναπάντητους πόντους με Δριβάκο, Γεωργίου και νέο τρίποντο του Ζώτου διαμορφώνοντας το υπέρ τους 17 – 25.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Brazzerzz ανέβασαν την διαφορά βρίσκοντας λύσεις με Γεωργίου, Δριβάκο και Δημητριάδη , η 3Ple-G αντέδρασε γρήγορα όμως, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και με πρωταγωνιστή τον Σκούρα(6) και βοήθειες από Καζαφέρη(5) και Μανιουδάκη(4) πήρε προβάδισμα με 32 – 31.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν τρεις φορές προβάδισμα με 6 πόντους του Δημητριάδη και δίποντο του Πίλτση, αλλά οι Πράσινοι απαντούσαν άμεσα με Μανιουδάκη, Σκούρα, Δημακόπουλο , Βαγενά και Καζαφέρη για το 42 – 39. Οι Brazzerzz προσπαθούσαν να φέρουν ξανά το ματς στα μέτρα τους με Δριβάκο και Δημητριάδη όμως 4 πόντοι του Βαγενά και δίποντο του Καζαφέρη έκαναν το 48 – 44. Με 2 λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα ο Δριβάκος μείωσε με δίποντο, ο Καζαφέρης πέτυχε μία βολή για τους γηπεδούχους και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 49 – 46.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σπύρος Σκούρας με 10 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Δριβάκος με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι 3Ple-G είχαν 16/39 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 8/16 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Οι Brazzerzz_Beachterzz είχαν 12/40 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 10/24 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

3Ple-G( Γιαννακάκης): Δημακόπουλος 4, Αποστολάκης, Καζαφέρης 10(4ας.), Μανιουδάκης 6 (7ρ.), Βαβούδης 4, Σιαράβας  4(3ας.), Βαγενάς 6, Σκούρας 10 (16ρ.), Μπουρνουσούζης 5.

Brazzerzz_Beachterzz(Δημητριάδης): Ζώτος 13, Γεωργίου 4 (3κλ.),Πίλτσης 4(7ρ.),Δριβάκος 12(9ρ.), Δημητριάδης 11 (8ρ.), Μανωλάτος 2 (7ρ.).

Τι μας άρεσε: Για άλλη μια φορά οι 3Ple-G είχαν πολλές δυνάμεις και γύρισαν ακόμα ένα παιχνίδι.