17/02/2024
Komodo Dragons 21 12 13 15 - 61 -
Gran Camaria 10 20 13 13 - 56 -

Τους διατήρησε στην κορυφή ο Α. Δεληγιάννης!

Κάνοντας το γνωστό δυναμικό παιχνίδι τους, οι Komodo Dragons με δίποντα του Α. Δεληγιάννη και τρίποντα των Λαζαρίκου και Ελ Νταούντ προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 21-10 και έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Οι ελλιπείς φιλοξενούμενοι πήραν σκορ κυρίως από τον Γ. Ζαλακώστας και έπρεπε να βελτιώσουν κατά πολύ την απόδοσή τους.

Τα Camaria στο δεύτερο δεκάλεπτο προσαρμόστηκαν στις απαιτήσεις της αναμέτρησης, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Μαρίνο Β. Ζαλακώστα και Κουντούρη και μείωσαν στους 3 (33-30) στο φινάλε του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αρκετές αδυναμίες στην άμυνα, όμως κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα χάρη στο νέο τρίποντο του Λαζαρίκου και τα δίποντα των Ρόκιζα και Α. Δεληγιάννη.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης αφού και οι δύο ομάδες σημείωσαν από 13 πόντους. Για τους γηπεδούχους οι Ελ Νταούντ και Κλεφτόγιαννης έβαλαν μεγάλα σουτ, ενώ από την άλλη μεριά το... κουπί στην επίθεση τράβηξαν οι Σγουρίδης και Πέργουλης. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 46-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα του... σεληνιασμένου Α. Δεληγιάννη, έκαναν άψογη διαχείριση και ορθολογικές επιθέσεις, πήραν ακόμη μία νίκη και παρέμειναν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν με όλες του τις δυνάμεις για την ανατροπή, όμως πλήρωσαν τα νεκρά διαστήματα που παρουσίασαν στο παιχνίδι τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Α. Δεληγιάννης με double double και 22 πόντους (10/16 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/35 τρίποντα, 4/24 τρίποντα και 13/19 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/52 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 12/21 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ.

Komodo Dragons (Βεργόπουλος): Βεργόπουλος, Γαϊτανάκης 6, Α. Δεληγιάννης 22, Γ. Δεληγιάννης 6, Ελ Νταούντ 11 (1), Κλεφτόγιαννης 5 (1), Λαζαρίκος 6 (2), Ντάος, Ρέππας 1, Ρόκιζας 4

Gran Camaria (Τσακανίκας): Β. Ζαλακώστας 8 (1), Γ. Ζαλακώστας 23 (2), Κουντούρης 3 (1), Μαρίνος 2, Πέργουλης 8, Σγουρίδης 13, Τσακανίκας