07/02/2022
Δαλάι Κλάμα 13 17 14 13 - 57 -
Athens Bucks 6 12 11 8 - 37 -

Τους εκτέλεσαν από τα 6.75 !!!

Στο κλειστό του Σεφ  για το πρωτάθλημα της Development 1 , οι Δαλάι Κλάμα κατέκτησαν την έβδομη νίκη στη διοργάνωση , καθώς οι Athens Bucks υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 57-37 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον  Κωνσταντίνο Σιώμο , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ  , κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 9 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα , 0-2 , οι γηπεδούχοι απάντησαν και πέρασαν σε θέση οδηγού , 5-2 και 8-2 , ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους 5-2 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα εφτά πόντων ,13-6 . Πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων ήταν οι Σιώμος και Σωτηράκης από 3 πόντους αντίστοιχα , ενώ στη αντίπερα όχθη 3 είχε ο Ζώταλης .

Το δεύτερο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες του κόουτς Μπουρελάκου αύξησαν την απόσταση της διαφοράς στους δεκατρείς πόντους , 25-12 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει στο συν δώδεκα , 30-18  . Ο Τσιάρας πέτυχε 7 πόντους , ενώ ο Αναγνωστόπουλος είχε 3 .

Στη τρίτη περίοδο οι νικητές συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς  τρόπους με τη διαφορά να μεγαλώνει στους δεκαπέντε πόντους ,44-29 . Ο Σωτηράκης πέτυχε 5 πόντους , ενώ ο Αμανατίδης είχε 4 .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν  την έβδομη νίκη στη διοργάνωση με σκορ 57-37 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σιώμος με 9 πόντους , 9 ριμπάουντ  και 1 κόψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Μάκης Αμανατίδης  είχε 9 πόντους , 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ  .

Οι Δαλάι Κλάμα είχαν 13/38 δίποντα , 10/36 τρίποντα , 1/3 βολές , 39 ριμπάουντ , 12 ασίστ ,  9 κλεψίματα  και 9 λάθη , ενώ οι Athens Bucks είχαν 12/34 δίποντα , 2/11 τρίποντα , 7/13 βολές , 36 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 5 κλεψίματα  και 14 λάθη .

Δαλάι Κλάμα(Μπουρελάκος): Τσιάρας 9  , Σιώμος 9 , Μπέης 3 , Ντεμελής 8  , Φλαμπούρης 4 , Κλούτσος 8 , Χρυσάνης 4 , Σωτηράκης 10 , Μπαλατσός 2 .

Athens Bucks(Αμανατίδης) : Ζώταλης 9 , Χριστόπουλος , Γκορίτσας 3 , Δανιάς 7 , Γιουρνάς 6 , Αμανατίδης 9 , Αναγνωστόπουλος 3 .

Τι μας άρεσε : Τα 10 εύστοχα τρίποντα των γηπεδούχων!