18/02/2023
New York Pic-Knicks 26 8 18 19 - 71 -
Komodo Dragons 13 16 19 12 - 60 -

Τους εκτέλεσαν από το τρίποντο οι New York Pic-Knicks!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena  για το πρωτάθλημα της Development, οι New York Pic-Knicks επιβεβαίωσαν όσους πιστεύουν ότι η θέση τους στον βαθμολογικό πίνακα δεν αντικατοπτρίζει τις πραγματικές τους δυνατότητες, καθώς πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, επικράτησαν των DPG Warriors με σκορ 71-60.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα η παρέα του Κωφόπουλου πραγματοποίησε ένα τρίποντο πάρτι με καλεσμένους τους Warriors, κλείνοντας τη περίοδο με το εξωπραγματικό 83%(5/6τρ). Οι Αντωνόπουλος(12π) και Στρογγύλης(11π) ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές στο διάστημα αυτό, πετυχαίνοντας τους 23 από τους συνολικά 26 πόντους της ομάδας τους. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν στον καταιγισμό τριπόντων που δεχόντουσαν, με τον Ντάο να αποτελεί τον πρώτο σκόρερ τους με 6 πόντους. Το δεκάλεπτο τελείωσε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 26-13.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι Warriors έβγαλαν στο παρκέ της Basketaki Arena όλα αυτά τα στοιχεία που τους έχουν κάνει να συγκαταλέγονται στις πιο αξιόμαχες ομάδες της κατηγορίας, καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 8-16. Έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τους Βεργόπουλο(4π) και Κλεφτόγιαννη(4π) να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν το ημίχρονο στο μείον πέντε με σκορ 34-29.

Η τρίτη περίοδος αποτέλεσε την πιο ισορροπημένη από τα υπόλοιπα δεκάλεπτα, καθώς η ομάδα του Βεργόπουλου επικράτησε εκ νέου για έναν πόντο και συγκεκριμένα  με το επιμέρους 18-19. Ο Δημητρέλος(6π) από την πλευρά των γηπεδούχων πρόσφερε πολύτιμη βοήθεια έξω από τη γραμμή των 6.75, ευστοχώντας δύο φορές. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Βαζαίος από τη περιφέρεια και ο Ντάος μέσα από το ζωγραφιστό πέτυχαν από 4 πόντους ο καθένας. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν το 62-58.

Tο τέταρτο δεκάλεπτο είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Αλέξιου Αντωνόπουλο, καθώς ο ‘’μπόμπερ’’ των New York σε 9:32 λεπτά συμμετοχής είχε 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, αποτελώντας τον κύριο λόγο που ομάδα του έφτασε σε μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 71-60.

Betsson MVP ο Αλέξιος Αντωνόπουλος με 30 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Βαζαίος είχε 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι New York Pick-Knicks  είχαν 16/44 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 3/11 βολές, 42 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/45 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 4/7 βολές, 34 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα και 15 λάθη .

New York Pic-Knicks(Κωφόπουλος): Αντωνόπουλος 30, Βαχαβιώλος 4, Γεωργακίου, Δημητρέλλος 6, Καντεράκης 2, Κοντογιάννης, Κωφόπουλος, Σπηλιωτόπουλος 8, Στρογγύλης 21.

DPG Warriors(Μπαλαφούτης): Βαζαίος 11, Βεργόπουλος 9, Δαμόπουλος 3, Κλεφτόγιαννης 10, Μαράκης 7, Ντάος 15, Ρέππας 6, Ρόκιζας.

Τι μας άρεσε : Η εκτελεστική δεινότητα των Αντωνόπουλο και Στρογγύλη έξω από τη γραμμή των 6.75!