16/07/2021
Elapuse BC 14 15 30 16 - 75 -
Uncle Drew 17 14 18 9 - 58 -

Τους εκτέλεσε έξω από τη γραμμή των 6.75!

Στο κλειστό των Μελισσίων για τη φάση των 16 της Summer Master League, η Ela Puse εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση , κάθε επιβλήθηκε των Uncle Drew με 75-58.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Ανδρέα Μπίτσο , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , πίεσε στην άμυνα, κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία της αναμέτρησης τελειώνοντας τον αγώνα με 25 πόντους .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα , καθώς προηγήθηκαν , 6-10 και 8-14, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να είναι σε θέση οδηγού με 14-17. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Ανδρέας Μπίτσος με 6 πόντους , ενώ από τη πλευρά των Uncle o Σπύρος Μπονάτσος είχε 4 .

Στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές με τον Γιάννη Κάρμα και τη παρέα του να μην χάνουν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του, αφού προηγήθηκαν , 20-25 και 22-28 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει μπροστά με 29-33 . Ο Μπίτσος πέτυχε 9 πόντους , ενώ από τους Drew ο Χρονόπουλος είχε 13 .

Το τρίτο δεκάλεπτο θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο . Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με ένα πόντο , 39-38 , με τους φιλοξενούμενους να ανακτούν εκ νέου το προβάδισμα , 41-42 , για να έρθει η Ela Puse και με όπλο το επιθετικό κρεσέντο των Σταυρακόπουλο, Παπούλια και Μιγιόνη έξω από τη γραμμή των 6.25 να πετυχαίνει ένα επιμέρους σερί , 18-7,και να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 10 πόντους διαφορά , 59-49 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μιγιόνης με 9 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Χρονόπουλος είχε 10 .

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με 22 πόντους διαφορά, 73 -51 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη πρόκριση στη φάση των 8 για το πρωτάθλημα της Summer Master League με 75-58 . Ο Σαρρής πέτυχε 5 πόντους  , ενώ από τους Uncle o Βήττας είχε 4 .

Hall of brands mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Μπίτσος με 25 πόντους , 14 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κοψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Μπονάτσος είχε 8 πόντους και 15 ριμπάουντ .

Η Ela Puse είχε συνολικά 21/56 δίποντα , 11/32 τρίποντα , 0/2 βολές , 54 ριμπάουντ , 17 ασίστ , 3 κλεψίματα   και 14 λάθη . Οι Drew είχαν 15/47 δίποντα , 4/26 τρίποντα , 16/22 βολές , 41 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 5 κλεψίματα  και 8 λάθη .

Ela Puse(Αναγνώστου): Παπούλιας 9 , Γιαννόπουλος  , Σταυρακόπουλος 12  , Σαρρής 9 , Μπίτσος 25  , Μιγιόνης 12 , Αναγνώστου 2 , Ρούσσος 6 .

Uncle Drew(Κάρμας) : Βλυσίδης , Μπονάτσος 8 , Βήττας 8 , Κάρμας 10 , Κανδηράκης 3 , Χρονόπουλος 29 .

Τι μας άρεσε : Ο φοβερός και τρομερός Ανδρέας Μπίτσος , ο οποίος πήρε από το χέρι τους υπόλοιπους και τους οδήγησε στις 8 καλύτερες ομάδες της Summer Master League .