30/09/2023
Intercity BC 15 19 14 19 - 67 -
Athens Touvlakers 15 16 21 13 - 65 -

Τους εκτέλεσε ο Νικολάου!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Σπάρτακου για τη 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Development League, η Intercity με γκολ-φάουλ  του Γιώργου Νικολάου, 0.7  πριν το τέλος του παιχνιδιού, κατάφερε να ζευγαρώσει τα ‘’ροζ΄’’ φύλα, νικώντας τους Athens Touvlakers με σκορ 67-65!

Το πρώτο της κομμάτι της αναμέτρησης αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς τελείωσε με επιμέρους 15-15! Ο Μπόζας(3/3 διπ)σε αυτό το διάστημα πέτυχε 6 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Στρίκος με 4! Από την πλευρά των κυανό κίτρινων, ο Κοσκέρας είχε 6!

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με σήμα κατατεθέν τις δυνατές μονομαχίες και το άπλετο μπασκετικό ξύλο! Ο Μπόζας(7π) συνέχισε να ξεδιπλώνει στο παρκέ του Σπάρτακου το πλούσιο επιθετικό ταλέντο που διαθέτει και συνεπικουρούμενος από το έτερο ηγέτη της Intercity που ακούει στο όνομα, Γιώργος Νικολάοιυ(4π), κατάφεραν να βοηθήσουν την Intrercity να κλείσει το ημίχρονο με το υπέρ της 34-31! Στον αντίποδα οι Μαρίνος(3π) και Χονδρογιάννης(3π) ευστόχησαν από μια φορά έκαστος έξω από τη γραμμή των 6.75, ενώ τους ίδιους πόντους είχε ο Αγκουριδάκης μέσα από το ζωγραφιστό !

Οι Touvlakers με την απόδοση τους στην τρίτη περίοδο δικαιολογήσουν τη φήμη της πιο απρόβλεπτης και συνάμα θεοπάλαβης ομάδας στην κατηγορία, καθώς με πέντε τρίποντες βόμβες σε ένα δεκάλεπτο και 21 συνολικά πόντους, ήταν αυτοί οι οποίοι έκοψαν πρώτοι το νήμα της προτελευταία στροφής του παιχνιδιού με σκορ 48-52! Οι Μαρίνος(6π), Χονδρογιάννης(7π), Σαλάτας(7π), Αγκουριδάκης(3π) και Λειβαδάς(3π)ανέλαβαν με απόλυτη επιτυχία το επιθετικό κομμάτι των Athens, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων ο Αργυριάδης πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος με 6 πόντους στο ενεργητικό του!

Το φίνις ήταν αυτό το οποίο όλοι όσοι αγαπάμε αυτό το άθλημα ευελπιστούμε να έχει ένας αγώνας, καθώς με το σκορ στο 65-65 και 0.7 για τη λήξη, ο Νικολάου σαν από μηχανής θεός με ένα εκπληκτικό και συνάμα ηρωικό γκολ-φάουλ έστειλε την ομάδα του στον 7ο ουρανό με τελικό σκορ το 67-65!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Παναγιώτης Στρίκος με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μιχαήλ Κοσκέρας είχε 16 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα!

Η Intercity είχε 26/52 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 6/17 βολές, 47 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/21 δίποντα, 11/43 τρίποντα, 8/15 βολές, 38 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 11 λάθη.

Intercity(Μπαλαφούτης): Αντωνίου 4, Αργυριάδης 6, Μπαλαφούτης 6, Μπόζας 15, Νικολάου 15, Σπαής 6, Σταυρόπουλος 2, Στρίκος 13.

Athens Touvlakers(Λειβαδάς): Αγκουριδάκης 6, Θεοδωρακόπουλος 4, Κοσκέρας 16, Λειβαδάς 6, Μαρίνος 12, Σαλάτας 14, Χονδρογιάννης 7.

Τι μας άρεσε : Το γκολ-φάουλ του Νικολάου, αλλά και το άκρως χορταστικό παιχνίδι που μας χάρισαν οι δύο ομάδες!