18/10/2019
Deflections 14 17 20 15 - 66 -
Iron Maidan 8 15 23 19 - 65 -

Τους… «γκρέμισαν» τα όνειρα οι Deflections!

Τα σχέδια των Iron Maidan για πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup, χάλασαν οι Deflection την Τετάρτη το βράδυ στο κλειστό του Κολωνού, αφού επικράτησαν με 66-65, σ’ ένα παιχνίδι με πολύ πάθος και αγωνία μέχρι τέλους.

Οι Deflections αν και βαθμολογικά αδιάφοροι, ξεκίνησαν πιο δυναμικά το παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Οικονομάκο, Σταυρόπουλο και Μενδρινό προηγήθηκαν στο 10’ με 14-8. Οι Iron Maidan δεν είχαν βρει ακόμη τα πατήματά τους, πήραν σκορ κυρίως από τον Παληγιάννη και τα αδέρφια Μακρή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, «χτίζοντας» μάλιστα διψήφια διαφορά, χάρη στα καλάθια των Νικολαΐδη και Οικονομάκου (27-15). Οι «πράσινοι» ήταν λίγο πιο κινητικοί στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων, χάρη στα καλάθια των Δ. Μακρή και Ζηρίνη (31-23).

Με την πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι «ροκάνιζαν» την διαφορά, όμως δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους, αφού η ομάδα του Χειράκη είχε σε εξαιρετική κατάσταση το «θηρίο» Κώστα Μαζιώτη. Για τους «Μαϊντανούς» σ’ αυτό το δεκάλεπτο ξεχώρισαν οι Δ. Μακρής, Δέλιος, Παληγιάννης και Γεωργακόπουλος. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 48-43.

Ένα μεγάλο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, Οι Deflections με καλάθια των Καμπά και Νικολαΐδη εκτόξευσαν από το… πουθενά στο+8 (60-52), όμως η ομάδα του Μαρινάκη είχε τις δικές της απαντήσεις με τους Δ. Μακρή και Παληγιάννη (64-61, 1:35 πριν το φινάλε). Στα τελευταία δραματικά λεπτά, οι Iron Maidan έγιναν αρκετά πιεστικοί, όμως οι γηπεδούχοι με ολύμπια ψυχραιμία από την γραμμή των βολών κατάφεραν με νύχια και με δόντια να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι τέλους (66-65). Οι «πράσινοι» είχαν την ευκαιρία να «κλέψουν» τη νίκη, όμως στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Δέλιος αστόχησε. Έτσι, οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup με 2-2 ρεκόρ, με τους Ιππότες να παίρνουν το «δώρο» των Deflection και να προκρίνονται στην επόμενη φάση.

Πολυτιμότερος των νικητών ήταν ο Νικολαΐδης με double double και 20 πόντους (6/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/4 βολές, 11 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δ. Μακρής με 22 πόντους (8/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/14 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/31 δίποντα (54,8%), 5/21 τρίποντα (23,8%0 και 17/28 βολές (60,7%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/55 δίποντα (41,8%), 2/19 τρίποντα (10,5%) και 13/25 βολές (52%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ.

Deflections (Χειράκης): Σταυρόπουλος 8 (2), Σκανδάλης, Μενδρινός 5, Οικονομάκος 14 (1), Αντωνάκης, Νικολαΐδης 20 (2), Καμπάς 7, Μαζιώτης 12

Iron Maidan (Μαρινάκης): Παληγιάννης 18, Δ. Μακρής 22 (1), Α. Μακρής 11 (1), Κόντης, Γεωργακόπουλος 2, Κίσσας, Δέλιος 6, Ζηρίνης 6, Κλαλιώτης.

Τι μας άρεσε: Οι γηπεδούχοι άφησαν πίσω τις ήττες των προηγούμενων αγωνιστικών και άφησαν υποσχέσεις εν όψει συνέχειας.

Τι δεν μας άρεσε: Η έλλειψης συγκέντρωσης των Iron Maidan στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.