26/10/2021
Komodo Dragons 12 9 12 28 - 61 -
Πήγασος 10 8 12 6 - 36 -

Τους καθάρισαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι DPG WARRIORS!

Στο κλειστό των Μελισσίων για τη δεύτερη αγωνιστική της Development 1 , οι DPG Warriors πέτυχαν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν του Πήγασου με 61-36 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Κωνσταντίνο Ζενέλη , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, πήρε ριμπάουντ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 12 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν  το προβάδισμα,2-6 και 2-10, με τους γηπεδούχους να απαντούν και με ένα επιμέρους 10-0 να κλείνουν τη περίοδο έχοντας το προβάδισμα με 12-10.

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού βρεθήκαμε στο  ίδιο έργο θεατές , καθώς ο Πήγασος πέρασε εκ νου μπροστά , 10-14, με τους DPG να πετυχαίνουν σερί 8-0 και να επανακτούν τα ηνία στην αναμέτρηση με  τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει μπροστά με τρεις πόντους διαφορά , 21-18.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε και αυτό όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπυ , αφού οι γηπεδούχοι ναι μεν είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του , αλλά σε κανένα σημείο δεν μπόρεσαν  να αποσπαστούν από τον αντίπαλο με μεγαλύτερη διαφορά απ’ αυτή των έξι πόντων , 26-20, ενώ το τέλος της περιόδου τους βρήκε μπροστά με 33-30 .

Στη  τελευταία περίοδο οι Warriors μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς το 41-36 μετατράπηκε σε 61-36 , όπου ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης . Οι γηπεδούχοι σε αυτό το διάστημα ήταν απολαυστικοί , αφού πίεσαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ , έκλεψαν μπάλες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και σκόραραν με όλους τους πιθανούς και απίθανους τρόπους πραγματοποιώντας σερί 20-0 , με αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν πανάξια τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Development 1 . Η νίκη των γηπεδούχων αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία , καθώς επιτεύχθηκε ενάντια σε έναν αντίπαλο που μετρούσε τέσσερις  νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Ζενέλης με 12 πόντους , 2 ριμπάουντ , και 1 κόψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Μανόλης Λεγάκης  είχε 15 πόντους , 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα .

Οι DPG Warriors είχαν συνολικά  17/44 δίποντα , 5/16 τρίποντα , 12/16 βολές , 46 ριμπάουντ , 4 ασίστ , 3 κλεψίματα , 4 κοψίματα και 9 λάθη . Ο Πάγασος είχε 13/43 δίποντα , 1/20 τρίποντα , 7/16 βολές , 31 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 5 κλεψίματα  και 8 λάθη .

DPG Warriors(Γιώργος Βεργόπουλος) : Γιωργος Δημ. Βεργόπουλος 4 , Γιώργος Βεργόπουλος 11, Παπαγεωργίου 6 , Ρόκοζας 7 , Μαράκης 13, Ζενέλης 10 , Φώλας , Βαζαίος 10 .

Πήγασος(Ρόκκας) : Νίκας  , Μαργιτούδης 8 , Ρουσσάκης , Λάμπρου 2 , Σταυρόπουλος 6 , Λεγάκης 15, Τασιόπουλος 5 , Φασιλής  .

Τι μας άρεσε : Ο φοβερός και τρομερός Κωνσταντίνος Ζενέλης του τέταρτου δεκαλέπτου  , ο οποίος πήρε από το χέρι τους υπόλοιπους και τους οδήγησε στη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα .