28/10/2021
Somalia Pirates 9 13 16 18 - 56 -
Old School 11 10 11 18 - 50 -

Τους πήρε από το χέρι ο Ζαχαράκης!

Δύο στα δύο για τους Σομαλούς Πειρατές στον πρώτο όμιλο της Master League, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την πρώτη αγωνιστική κέρδισαν τους Old School με 56-50 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Ζαχαράκη με 27 πόντους!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, με τους Old School να προηγούνται με 9-11, έπειτα από 6 πόντους του Καρακίτσου και 4 πόντους του Γαϊτάνου. Ο Ζαχαράκης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από δύο πρόσθεσαν οι Ντούλης και Παπαηλιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παπαηλιού έβαλε μπρος τις μηχανές του και με 6 δικούς του πόντους, αλλά και 4 του Ζαχαράκη, έστειλαν τους Σομαλούς Πειρατές στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 22-21. Για τους μπλε στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Κωστής και Σαραντόπουλος με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Βελιβασάκη επέβαλε τον δικό του ρυθμό στο ματς και με δράστες στην επίθεση τους Ζαχαράκη (6π), Ρεγκούζα (4π) και Παπαηλιού (4π), πήρε προβάδισμα 6 πόντων, 38-32. Τους Old School κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι που πέτυχε ο Μαυρίκιος. Σκορ τρίτης περιόδου 38-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Σομαλοί Πειρατές δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζαχαράκη με ακόμη 12 πόντους και 4 του Παπαηλιού, έφτασαν στη νίκη με 56-50. Το δίδυμο Μαυρίκιου – Αντωνέλου πάλεψε για τους Old School στα τελευταία λεπτά, ωστόσο οι 12 πόντοι που πέτυχαν δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/20 βολές,  14/34 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/27 βολές, 19/48 δίποντα και 0/9 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Σομαλών Πειρατών ο Ζαχαράκης με 27 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 4/12 δίποντα και 5/13 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Old School ο Μαυρίκιος με 14 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 6/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Σομαλοί Πειρατές (Βελιβασάκης): Παπαηλιού 18, Στραβοπιεράκος 2, Ρεγκούζας 5, Σταματέας, Ζαχαράκης 27 (5), Κολαξής, Ντούλης 4

Old School (Καρακίτσος): Κόλλιας, Κωστής 7, Γαϊτάνος 4, Καρακίτσος 6, Ηλιάδης, Μπινιάρης 1, Χαρζηαργύρης 6, Σαραντόπουλος 6, Αντωνέλος 6, Μαυρίκιος 14, Φιλιππόπουλος

Τι μας άρεσε: Η τρομερή και ηγετική εμφάνιση του Στάθη Ζαχαράκη!