31/01/2024
Sepolia Sharks 14 28 9 16 - 67 -
Kill Beer 21 22 10 8 - 61 -

Τους πήρε στις πλάτες του ο Δημητρόπουλος!

Οι μπυρόβιοι ξεκίνησαν ελαφρώς καλύτερα το ματς και με τέσσερις πόντους του Παντελόπουλου πήραν κεφάλι στο σκορ με 7-11 στα πρώτα 5 λεπτά. Ο Σ.Σελεμενάκης με οκτώ δικούς του πόντους ηγήθηκε την επίθεση των Sharks, ο Δημητρόπουλος τον ακολούθησε με τέσσερις, αλλά τα δύο τρίποντα του Τσοκαντά και του Τσελίκη ήταν αρκετά για να βάλουν μπροστά την Kill Beer, 14-21.

Με ένα 8-2 σερί ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι τη δεύτερη περίοδο. Παίζοντας αποτελεσματικές άμυνες, κλέβοντας μπάλες και με τρεις πόντους από τον Μπαρτσώκα και τον Μπόνη, οι Sepolia έφεραν το ματς στον πόντο 24-25! O Μπογέας και ο Τσελίκης ήταν αλάνθαστοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για τους κίτρινους, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να παραμείνουν σε προνομιακή θέση, παρά το buzzer-beater τρίποντο του Μακαρίτη. Σκορ πρώτου μέρους, 42-43!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και για τις δύο παρέες. Ο Μπογέας με δύο τρίποντα πήρε στην πλάτη του τους μπυρόβιους, ενώ από την άλλη Δημητρόπουλος, Καντιώτης, Μπόνης και Μακαρίτης έβαλαν το λιθαράκι τους για τους καρχαρίες, οι οποίοι ωστόσο συνέχισαν να ακολουθούν στο σκορ, 51-53.

Τα πάντα όλα ήταν ανοιχτά στην τελευταία περίοδο, με τον Σ. Σελεμενάκη να φέρνει το ματς στα ίσια και τον Δημητρόπουλο να τους βάζει σε θέση ισχύος, 56-54! Ο Μπογέας με ένα τριποντάκι απάντησε για την Kill Beer, αλλά ο Δημητρόπουλος με δύο τεράστια τρίποντα και ο Καντιώτης με 2/2 βολές χάρισαν τη νίκη στους Sepolia Sharks, φτάνοντας έτσι τις 13 για φέτος.

Betsson MVP για τους Sepolia Sharks αναδείχτηκε ο Γιώργος Δημητρόπουλος με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 1 ασίστ, ενώ από την Kill Beer διακρίθηκε ο Γιάννης Παντελόπουλος με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 13/38 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 14/23 βολές, 40 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/34 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 20/28 βολές, 37 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 8 λάθη.

Sepolia Sharks (Μακαρίτης): Δημητρόπουλος 23, Καντιώτης 7, Κορμανός, Κυργιόπουλος 3, Λέσκος, Μακαρίτης 8, Μπαρτσώκας 7, Μπόνης 8, Σελεμενάκης 11, Σόβολος.

Kill Beer (Παντελόπουλος): Γεωργιόπουλος, Γκούνας 5, Κοτσομύτης 4, Μπογέας 18, Παντελόπουλος 10, Τσελίκης 15, Τσοκαντάς 9.

Τι μας άρεσε: Το πλούσιο σε θέαμα δεύτερο δεκάλεπτο!