19/11/2022
Σκόρπιοι BC 20 15 13 18 - 66 -
Winston Wizards 7 12 17 7 - 43 -

Τους σκόρπισε ο Χειράκης!

Στο κλειστό του Αγίου Νικολάου για την 9η  αγωνιστική του πρωταθλήματος της Development2, οι Σκόρπιοι όντας καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης πέτυχαν  την 7η νίκη στη λίγκα, καθώς οι Winstons Wizards υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 66-43. Η τελευταία ήττα των γηπεδούχων ήταν στο εκτός έδρας παιχνίδι ενάντια στη Κλειώ με σκορ 57-65 και μετράνε τρεις συνεχόμενες νίκες. Μετά το τελευταίο αποτέλεσμα σκαρφάλωσαν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, στην οποία συγκατοικούν με Reddicolo και  Beeranhas με ρεκόρ 7-2. Ο ι Wizards βρίσκονται μόνοι στην 9η θέση της βαθμολογίας με μόλις μία νίκη σε οκτώ αγώνες, ενώ την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται στην καυτή τους έδρα την ομάδα της Ageli B.C, με τον κόσμο της ομάδας να έχει εξαντλήσει μέρες τώρα τα εισιτήρια του αγώνα . Πάμε να δούμε λοιπόν παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση.

Οι Σκόρπιοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ του Αγίου Νικολάου να δείξουν από νωρίς τις άγριες διαθέσεις τους, με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 20-7. Οι Μπαντάλας(7π) και Δημήτρης Χειράκης(4π) προσέφεραν πόντους από τη περιφέρεια, ενώ ο Ευθυμίου(4π) με τη παρουσία του δεν άφησε ούτε μια στιγμή να αμφισβητηθεί για το ποιος θα ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης  κάτω από τα δύο καλάθια. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Καζάς, Τοσουνίδης και Αποστολόπουλος προσπάθησαν με νύχια και με δόντια να κρατήσουν την ομάδα τους εντός παιχνιδιού, τελειώνοντας τη περίοδο  με 2 πόντους έκαστος. Στα high lights του δεκαλέπτου η κοψιματάρα του Καζά στον Ευθυμίου, η οποία προκάλεσε διακοπή ρεύματος σε όλη την περιοχή των Άνω Λιοσίων .

Το θέαμα που προσέφεραν οι Σκόρπιοι στην δεύτερη στροφή της αναμέτρησης ήταν το ίδιο απολαυστικό, καθώς ήλεγξαν τα ριμπάουντ και έτρεξαν με απόλυτη επιτυχία στο ανοιχτό γήπεδο. Με τους Δημήτρη και Νίκο Χειράκη να πετυχαίνουν τους δέκα από του δεκαπέντε συνολικά πόντους της ομάδας τους οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο συν δεκαέξι με σκορ 35-19. Οι Winston μπορεί να ανέβασαν την παραγωγικότητα τους στη επίθεση, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να τους βάλει με αξιώσεις στην διεκδίκηση της νίκης. Ο Αποστολόπουλος κουβάλησε τον κύριο όγκο των επιθέσεων των Wizards, τελειώνοντας της περίοδο με 6 πόντους στο ενεργητικό του .

Οι φιλοξενούμενοι στην επιστροφή τους στο παρκέ θέλησαν να δείξουν σε όλους όσους βρέθηκαν στο κλειστό του Αγίου Νικολάου ένα μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με το υπέρ τους 13-17. Οι Νταής(6π) και Αποστολόπουλος(3) απασφάλισαν έξω από τη γραμμή των 6,75, ενώ είχαν άξιο συμπαραστάτη τον εξαιρετικό Καζά με 6 πόντους. Στον αντίποδα το συν δεκαέξι του πρώτου ημιχρόνου ήταν λογικό να φέρει χαλάρωση, με τον Δημήτρη Χειράκη να προσθέτει άλλους 6 πόντους στο παλμαρέ του και τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περίοδο να δείχνει το 48-36 υπέρ των γηπεδούχων

Στο τελευταίο δεκάλεπτο γίναμε μάρτυρες μιας ακόμη ‘’one man show’’ παράστασης του Δημήτρη Χειράκη . Ο κάπτεν των γηπεδούχων πέτυχε δέκα από τους δέκα οκτώ συνολικά πόντους της ομάδας του, βοηθώντας να φτάσει στην έβδομη νίκη στο πρωτάθλημα της Develpopment2 με σκορ 66-43. Να τονιστεί το άψογο κλίμα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης .

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χειράκης με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Σπύρος Αποστολόπουλος είχε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Σκόρπιοι είχαν 22/54 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 7/12 βολές, 60 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 20 λάθη, ενώ οι Winston Wizards είχαν 14/42 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 3/12 βολές, 28 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 17 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 13 λάθη .

Σκόρπιοι(Δημήτρης Χειράκης): Δήμου 6, Ευθυμίου 10, Καρπούζας 2, Μπατάλας 9, Σαραντάρης 8, Δημήτρης Χειράκης 27, Νίκος Χειράκης 4 .

Wiston Wizards(Νταής) : Caka 1, Αποστολόπουλος 21, Καζάς 13, Καπετάνος, Νταής 6, Τοσουνίδης 2, Τσίκνης .

\Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο του Δημήτρη Χειράκη!