19/10/2020
Campeon Εθνικός Star 8 17 13 11 - 49 -
Drunk Kings 6 3 9 4 - 22 -

Τους σκόρπισε στους πέντε ανέμους

Στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα της Development 2 o Εθνικός SΤΑΡ έκανε επίδειξη δύναμης , καθώς παίζοντας εκπληκτικά στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης νίκησε τους Drunk Kings με το επιβλητικό 61-25  .

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο , πίεσαν σε όλο το γήπεδο , έκλεψαν μπάλες , έβγαλαν αιφνιδιασμούς και έχοντας σε εκπληκτική μέρα την γραμμή ψηλών δεν αφήσαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους .

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν το μόνο στο οποίο οι Kings προέβαλαν αντίσταση , καθώς το τέλος της περιόδου βρήκε τον εθνικό να προηγείται με 8-6 . Οι Σέργης και Λάγιος πέτυχαν από τρεις πόντους , ενώ από τους Drunk οι Απόστολος Θεοχάρης , Φαφούτης και Μαρούδας είχαν από δυο ο καθένας .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης είχε ονοματεπώνυμο και αυτό ήταν του Νίκου Ζουρίδη , καθώς ο ψηλός των γηπεδούχων κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ βοηθώντας τόσο στο αμυντικό όσο και στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού .Οι γηπεδούχοι σε αυτό το διάστημα ήταν απολαυστικοί και με ένα επιμέρους 17-3 έκλεισαν το ημίχρονο με 25-9 βάζοντας τις βάσεις για τη πρώτη τους φετινή νίκη .

Στη τρίτη περίοδο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές με τον Ηλία Αργύρη να παίρνει τη σκυτάλη από τον Ζουρίδη και να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση . Ο έτερος ψηλός των γηπεδούχων πέτυχε οχτώ πόντους και έχοντας την συμπαράσταση του Χρήστου Λάγιου με τέσσερις βοήθησαν την ομάδα τους να κλείσει το δεκάλεπτο με 38-18 . Από τους Kings ο Απόστολος Θεοχάρης είχε τέσσερις πόντους .

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με το πόδι κολλημένο στο γκάζι εξακολούθησαν να παίζουν ολοκληρωτικό μπάσκετ και με ένα σερί 9-0 έκαναν το 38-18  με τον ήχο από την κόρνα της γραμματείας να τους βρίσκει νικητές με το εμφατικό  49-22 . Ο Eθνικός SΤΑΡ διαθέτει μια από την καλύτερες γραμμές ψηλών στη κατηγορία και αν διατηρήσει την άμυνα που παρακολουθήσαμε με αντίπαλο τους Drunks θα ακολουθήσουν και άλλες νίκες . Οι φιλοξενούμενοι είμαστε σίγουροι ότι από παιχνίδι σε παιχνίδι θα βελτιωθούν και θα μπορέσουν να ξεδιπλώσουν στο παρκέ όλο το ταλέντο που έχουν ως ομάδα .

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Ζουρίδης με 12 πόντους , 15 ριμπάουντ , 2 ασίστ , 5 κλεψίματα και 3 κοψίματα , ενώ ο Απόστολος Θεοχάρης είχε 10 πόντους , 6 ριμπάουντ , 1 ασίστ και ένα κλέψιμο .

Ο Εθνικός Star είχε συνολικά 19/50 δίποντα , 3/17 τρίποντα , 2/13 βολές , 48 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 9 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 8 λάθη . Οι ηττημένοι  από την πλευρά τους είχαν 9/42 δίποντα , 1/11 τρίποντα , 1/6 βολές , 36 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 6 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 13 λάθη .

Εθνικός SΤΑΡ(Σιαπάνης): Λάγιος 13 , Αργύρης 12 , Τόλιας 6 , Σέργης 3 , Ζουρίδης 12 , Σιαπάνης 3 , Λάππας .

Drunk Kings(Πετίνης): Κιρχατζόγλου , Μαρούδας 2 , Παπαβασιλείου 3 , Αλεβίζος  , Κωνσταντίνος Θεοχάρης 5 , Φαφούτης , Γκούσκος , Απόστολος Θεοχάρης 10 , Αναγνώστου .

Τι μας άρεσε : Η άμυνα που έπαιξαν οι γηπεδούχοι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης!